Za pohvalu

Plesači nisu znali ništa o nošnjama, a na kraju su je izradili

Foto: ''
'nonje3_ses_zag_070311.1'
Foto: ''
'nonje2_ses_zag_070311'
Foto: ''
'nonje_ses_zag_070311'
07.03.2011.
u 17:27
U etnokutku sada su izložene sve prikupljene informacije te desetak originalnih narodnih nošnji
Pogledaj originalni članak

Zahvaljujući znatiželji i želji da nauče nešto više o baštini kraja u kojemu žive, četvero učenika drugog i četvrtog razreda OŠ Stubičke Toplice, Stjepan Biškup, Ana Oremuš, Ana Klarić i Maša Brozović, uz pomoć svojih učiteljica upustilo se u mali avanturistički pothvat iz kojeg je proizašao projekt pod nazivom "Ženske narodne nošnje stubičkoga kraja". Tim projektom djeca će se predstaviti i na Županijskoj smotri projekata za demokratsko građanstvo 1. travnja u OŠ Brestovec Orehovički.

Nisu znali obući nošnju

Naime, mališani, inače aktivni članovi DND-a Stubičke Toplice, plešu i u folklornoj sekciji i upravo su tamo shvatili da zapravo ništa ne znaju o narodnim nošnjama. Neznanje ih je potaknulo na istraživanje.

– Prilikom priprema za nastup morali smo odjenuti narodne nošnje i tu su nastali problemi. Nismo znali obući nošnju, a ni to od koliko se dijelova sastoji, kako se ti dijelovi zovu, od čega se izrađuju? To naše neznanje potaknulo nas je da počnemo prikupljati podatke o nošnjama i da doznamo koja je njihova prava vrijednost – ispričao nam je jedini muški i ujedno najmlađi član ovoga istraživačkog tima, Stjepan Biškup, učenik 2.a razreda. Osim na internetskim stranicama Ministarstva kulture djeca su mnogo korisnih informacija doznala i u donjostubičkoj Kajkaviani te u OŠ Gornja Stubica, gdje je etnozbirka ženskih narodnih nošnji.

– Iz priče voditeljica etnozbirke doznali smo da su se narodne nošnje izrađivale od konoplje, uz dodatak lana ili pamuka i da se sastoje od oplečka, rubače s janjišćem i fertuna. Doznali smo i to da je najstarija narodna nošnja u njihovoj etnozbirci "naguzana" načinjena od lugom izbijeljena platna s bijelim cvjetnim vezom stara oko 120 godina. Naučile smo i kako su se nošnje izrađivale, prale i peglale – ispričale su nam učenice 4. razreda Ana Oremuš i Ana Klarić. Nakon proučavanja djeca su izradila svoju stubičku narodnu nošnju od papira koja nije izbjeljivana lugom, s našnitanim faldama i izvezenu bijelim koncem.

Pomogle mame i bake

– Na satu likovne kulture nastojali smo nacrtati motive s narodnih nošnji i napraviti svoju narodnu nošnju od papira. Oko krojenja, vezenja i izrade motiva pomogle su nam mame i bake, a cijeli projekt realizirali smo uz pomoć učiteljica Brigitte Gmaz, Martine Šaban i pedagoginje Sandra Haddad. Sada prepoznajemo neke od ženskih narodnih nošnji stubičkoga kraja, a sretni smo jer smo potaknuli sumještane na očuvanje narodnih nošnji – poručila je Maša Brozović, također učenica 4. razreda. Svoje novo znanje dvije Ane, Maša i Stjepan odlučili su podijeliti s ostalim učenicima škole, među kojima su prethodno proveli anketu koja je pokazala da o nošnjama ne znaju gotovo ništa. Stoga su s učiteljicama uredili etnokutak i u njemu izložili plakate s prikupljenim informacijama te desetak posuđenih, starih nošnji stubičkoga kraja na koje su naišli tijekom zanimljivog istraživanja. Naravno, tu neće stati, i nošnje i znanje nastavit će prikupljati.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.