ZBOG RATA

Plin u BiH skuplji za skoro 22 posto: 'Povećanje će vrijediti iduća tri mjeseca'

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Energoinvest najavila obustavu plina za Federaciju BiH
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Energoinvest najavila obustavu plina za Federaciju BiH
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Sarajevo: Energoinvest najavila obustavu plina za Federaciju BiH
11.04.2022.
u 16:02
Direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević izjavila je da je plin građanima i gospodarstvu poskupio od ponedjeljka zbog ukupnih kretanja na tržištu nafte, plina i goriva
Pogledaj originalni članak

Cijena plina u Bosni i Hercegovini povećana je za 21,7 posto u tromjesečnom razdoblju što su u ponedjeljak vlasti pripisale poremećaju nastalom zbog rata u Ukrajini, a neovisni stručnjaci time što je dobavljač Energoinvest promijenio pravac opskrbe preko Turskoga toka, koji je ovisan isključivo o Gazpromu.

Direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević izjavila je da je plin građanima i gospodarstvu poskupio od ponedjeljka zbog ukupnih kretanja na tržištu nafte, plina i goriva. 

"Cijena goriva je povećana do 44 posto. Trebamo imati na umu da će povećanje cijene plina od 21,7 posto važiti za sljedeća tri mjeseca", rekla je Hadžialjević.

Poskupljenje cijene plina odnosit će se na predstojeće tromjesečno razdoblje

Po njezinim riječima Energoinveest ima 'urednu i korektnu' suradnju s ruskim Gazpromom te zajedno sa Srbijom dobivaju cijenu koja je povoljnija od drugih zemalja.

Nekadašnji direktor kompanije BH Gasa i stručnjak u oblasti plina Almir Bečarević još od lanjskog proljeća upozorava da će plin poskupjeti zbog Energoinvestove odluke da opskrbu promijeni s plinovoda preko Mađarske i Ukrajine na Turski tok. Turski tok je plinovod koji doprema ruski plin preko Crnog mora, Turske, Bugarske i Srbije.

Bečarević tvrdi kako će plin građanima i gospodarstvu poskupjeti za više od 40 posto budući su potkraj ožujka istekle subvencije kojima su vlasti sudjelovale u cijeni ovoga energenta od 18,5 posto.

On je ranije kritizirao i odluku Energoinvesta i vlasti u Federaciji BiH da prošle godine raskinu važeći ugovor s mađarskim plinskim distributerom FGSZ-om preko kojega je tekla opskrba plinom koji nabavlja od Gazproma, ali i drugih ponuđača. Zbog toga su Mađari pokrenuli međunarodni sudski spor vrijedan 21,1 milijun dolara.

Bečarević je tvrdio i kako su dogovorom o prijelazu na Turski tok vlasti praktično minirale projekt plinske diversifikacije i povezivanja u sustav Republike Hrvatske putem južne interkonekcije.

>> VIDEO Finska se sprema za povijesno pristupanje NATO-u: 'Svijet se mijenja'

povjesničar Davor Marijan

'Milanović je u pravu, BiH ne bi opstala bez HV-a i HVO-a, to i ja tvrdim godinama'

Hrvati su, dodaje povjesničar, početkom travnja 1992. u krvavim borbama poraženi u Kupresu, a potom su od 10. travnja do 23. travnja spriječili prodor JNA prema Šuici i obranili Livno. Sredinom travnja postrojbe HVO-a i HV-a spriječile su pokušaj JNA da u potpunosti iziđe na Neretvu, a 16. travnja pobjedom kod Gornjih Koliba spriječile su izlazak JNA na Savu u Bosanskom Brodu i de facto zauzimanje zapadnog dijela Bosanske Posavine.

Tijekom prošlotjednog posjeta Mostaru premijer Andrej Plenković izjavio je kako je Hrvatska zainteresirana za spajanje plinovodnih sustava s BiH, čime bi se smanjila ovisnost opskrbe iz jednog izvora.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.