Zapelo u startu

Po plaću u Finu tek idući mjesec jer još nema obrasca i pravilnika!?

Foto: 'Patrik Macek/PIXSELL'
'30.08.2012. , Zagreb - U Banski dvorima odrzana je redovita sjednica Vlade RH.Slavko Linic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL'
Foto: 'Goran Stanzl/PIXSELL'
'02.08.2012., Zagreb - Porezna uprava zbog duga od 50 000 kuna zapecatila frizerski salon Angie u Branimir centru. Vlansik Zeljko Toth. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL'
Foto: 'Patrik Macek/PIXSELL'
'02.10.2012., Zagreb - Radnici gredelja prosvjedovali su danas pred zgradom uprave. Stecajni upravitelj Pero Hrkac obavijestio ih je da je pokrenut stecaj i da slijede otkazi ugovora o radu. Photo: P
16.10.2012.
u 12:00
80.000 zaposlenih ne dobiva plaću već mjesecima niti su za njih uplaćeni doprinosi, navodi Porezna uprava
Pogledaj originalni članak

Od ponedjeljka 15. listopada neisplaćene radničke plaće više se ne utjeruju na sudu, nego će se ubrzano naplaćivati putem Fine, ali nitko od 80 tisuća radnika koji mjesecima nisu dobili plaću nije pohrlilo na šaltere Financijske agencije. Promijenjeni Ovršni zakon stupio je na snagu, ali za dio zakona koji se odnosi na prisilnu naplatu plaća potrebno je donijeti provedbene akte te obrazac koji će popunjavati radnici prije nego što dođu do Fine.

Prvi redovi u studenome

Sindikatima je, kaže Jasenka Vukšić, pravnica u Sindikatu graditeljstva, najavljeno da će svi provedbeni akti biti doneseni u roku mjesec dana tako da bi se prvi redovi pred Finom eventualno mogli formirati sredinom studenog. No, procedura će se riješiti lakše od izvora problema – činjenice da 80 tisuća radnika koji nisu jedan ili više mjeseci primili plaću radi u tvrtkama koje su u debeloj blokadi. S Finom ili bez nje, te tvrtke novca na računu nemaju, pa ni radnici neće tako brzo doći do zarađenih plaća. Tužbe na sudu rješavale su se od jedne do dvije godine čak i tamo gdje uopće nije bilo spora da postoji dug radniku. Nakon što se donese pravilnik i tiskaju prateći obrasci koji će se ovjeravati kod javnog bilježnika, sve bi trebalo biti gotovo za mjesec dana.

– Dok god se problem ne riješi sistemski, na dorade gledamo kao na nužno zlo i gašenje požara. Puno više očekujemo od predstečajnih nagodbi nego od Ovršnog zakona, jer će se u tim postupcima rješavati međusobni odnosi vjerovnika i stvoriti odnosi da tvrtka normalno posluje. Poslodavci su i sada dužni radnicima uručiti potvrdu o obračunu neisplaćene plaće, no J. Vukšić objašnjava da se te zakonske obveze drže samo velike tvrtke, u malima se nitko i ne usudi pitati za potvrdu. Istovremeno kad i promijenjeni Ovršni zakon stupio je na snagu potpuno novi Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi koji treba naći rješenje za 60 tisuća blokiranih tvrtki.

I iduća - godina otkaza

Vlasnici, uprave tvrtki i njihovi vjerovnici dobili su rok od tri mjeseca da se dogovore hoće li pokušati spasiti poduzeće ili će u stečaj. Ministar financija Slavko Linić procjenjuje da će u idućih pola godine u predstečajnoj nagodbi naći rješenje za 650 tvrtki s velikim brojem zaposlenih, čime bi se riješio i problem neisplaćenih plaća.

Promjena u Ovršnom zakonu nije jedina novost u domaćem zakonodavstvu s kojom se pokušava uvesti red u međusobno plaćanje, ali i otvoriti prostor za nove inicijative i zapošljavanje. Tvrtkama koje već rade i idu u investicije nude se nova oslobađanja od plaćanja poreza, ali i izravni poticaji za zapošljavanje radnika, i to tri do devet tisuća eura po novozaposlenom radniku.

Konzultanti koji su u svakodnevnom kontaktu s tvrtkama puno očekuju od tog zakona jer je bitno pojednostavnio proceduru za dobivanje poreznih olakšica i izravnih poticaja. Uvjeravaju da izjave ministara Radimira Čačića i Gordana Marasa o tome da će svaki investitor dobiti svog savjetodavca nisu bacanje prašine u oči, već da su se ministarstva i prateće agencije reorganizirale u skladu s novom poslovnom filozofijom. Zavod za zapošljavanje pojačat će programe za samozapošljavanje nezaposlenih, no unatoč tome procjenjuje se da će i iduće godine radnici lakše dobivati otkaze nego nove poslove.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

SJ
Sve je uzalud
13:31 16.10.2012.

Koja pprdachina o d države. Algoritam kako je država uništila zemlju. .....ono da poslodavac treba dati uvjerenje o neisplati plaće............ pa nije lud recimo da mora isplatiti 3 000 000 za plaće. on neda uvjerenje i dobije prekršajnu kaznu od 3000 kuna........... Ops

DU
Dudek
13:35 16.10.2012.

Obećanje ludom radovanje.

Avatar smokeonthewater
smokeonthewater
13:18 16.10.2012.

... hi hi hi ... ništa ne mogu napraviti kako treba ... samo pričaju i pričaju ... bla bla bla ... strava ...