COVID-19

Prvi put od pojave virusa: Broj zaraženih u svijetu veći je nego u Kini

Foto: AGENCJA GAZETA/REUTERS/PIXSELL
Koronavirus u Poljskoj
Foto: Doug Seeburg/News Syndication/PIXSELL
Koronavirus u Italiji
Foto: Reuters/PIXSELL
Koronavirus u Vatikanu
Foto: WHO
WHO objavio podatke za koronavirus
Foto: Reuters/PIXSELL
Koronavirus u Vatikanu
Foto: John Nacion/PA Images/PIXSELL
koronavirus
08.03.2020.
u 10:30
Broj aktivno zaraženih u Kini je pao na 20.492, a izvan Kine narastao je na 22146, od čega samo u Južnoj Koreji, Italiji i Iranu 16203, Francuskoj 921, Njemačkoj 829...
Pogledaj originalni članak

Broj zaraženih koronavirusom Covid-19 po prvi je put veći izvan Kine, iz koje je sredinom prosinca zaraza krenula, prema jutros ažuriranim podacima Worldometersa.

Broj aktivnih slučajeva od zaraze Covidom-19 u Kini je pao na 20.490 (22159 u subotu ujutro), dok ih je broj izvan Kine narastao na 22146 (18957 u subotu ujutro). Samo u Južnoj Koreji (7133), Italiji (5061) i Iranu (4009) ukupno je 16203 aktivno zaraženih, pa slijede Francuska 921, Njemačka 829, Španjolska 485... s prisutnim trendom porasta kod svih.

Južna Koreja je još uvijek druga po broju potvrđenih zaraza, dok je s brojem od 50 smrtnih ishoda daleko iza Italije (233) i Irana (145), a približava joj se SAD (19) i Francuska (16).

U niz zemalja, ovisno o epidemiološkoj procjeni i prisutnim strahovanjima, zabranjuju se ili samoinicijativno odgađaju masovna događanja, zabranjuju ili ograničavaju posjete u staračkim domovima, bolesnicima u bolnicama, nastavljaju se zatvarati škole u slučaju pojave zaraze u školi, ili povećanog broja u okružju, odgađaju sportska i kulturna događanja. U sjevernoj Italiji pokreću se drastične mjere masovne izolacije.

U Francuskoj, uz Njemačku i Španjolsku, novih potencijalni žarišta, virus se masovno proširio nakon evanđelističkog okupljanja u Mulhouseu od 17. do 24. veljače u organizaciji Christian Open Door-a, na kojem je bilo oko 2000 sudionika iz čitave Francuske, a i izvan nje. Desetine sudionika zasad je potvrđeno, zaraženi su i tri učitelja, bolnički liječnik i dijete u Gvajani. Virus se vjerojatno proširio i zbog toga što se za zajedničke molitve sudionici drže za ruke.

Njihovo okupljanje je završilo kad su testiranja počela pokazivati znakove širenja zaraze u Francuskoj. Kako se za taj skup nije trebalo podnositi prijave, nemoguće je ući u trag svim sudionicima. Taj je slučaj drugačiji od onoga s kršćanskom sektom u Južnoj Koreji koja je tvrdoglavo odbijala dati imena članova crkve kako bi se pokušalo spriječiti širenje virusa. U međuvremenu su vjernici diljem svijeta vjerske obrede prilagodili prevenciji od širenja zaraze.

U Njemačkoj su službeni izvori još prije tjedan dana objavili da više nemaju pod kontrolom trag prijenosa virusa. Međutim, Njemačka unatoč trendu porasta potvrđenih zaraza, nema niti jedan smrtni slučaj.

>> Tema: Koronavirus

Pogledajte i video: Koronavirus mijenja navike Hrvata: Više se ne ljubimo u obraz

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MT
makan tahi
15:11 08.03.2020.

to je dobra vijest, čak je i hotel lone počeo davati ponude na crnom jajcu