IZBORI U AMERICI 2008.

Pobijedio i preotimanjem republikanskih država

05.11.2008.
u 20:25
Pogledaj originalni članak

Demokratski kandidat Barack Obama prekrojio je kartu tradicionalne potpore američkih birača jednoj ili drugoj američkoj stranci. Obama je svoju veliku pobjedu (u trenutku pisanja ovog teksta procjenjivalo se da je osvojio oko 340 od potrebnih 270 elektora) osigurao preotimanjem podrške država koje su na prošlim izborima glasovale za republikance, odnosno potporom dobivenom u tzv. nepostojanim državama.

Gubitak Ohija i Virginije
Demokrati su odnijeli prevagu u ključnoj državi Ohio, koja donosi čak 20 elektorskih glasova i bez čije podrške još nijedan republikanac nije zasjeo u Bijelu kuću. Obama je pobijedio i u Virginiji, koja je bila više od 40 godina naklonjena republikancima. Demokrati su izborili pobjedu i u nepostojanoj Pennsylvaniji, koja nosi čak 21 glas, a bez Ohija i Pennsylvanije republikanci nisu mogli računati na većinu.

I napokon, Obamin tim osvojio je i Floridu, koja je u prvim izborima Georgea W. Busha odlučila o pobjedi. Johnu McCainu podršku je dalo samo nekoliko velikih elektorskih država koje su tradicionalno republikanske, poput Teksasa, koji nosi čak 34 elektora, i Georgie, koja nosi 15. Uz nabrojene države, demokrati su republikancima uzeli i Nevadu, Colorado, New Mexico, Iowu, a u Indiani se situacija nije razjasnila do jučer poslijepodne.

Za razliku od prve Bushove pobjede, Obama nije samo osvojio pojedine savezne američke države nego je odnio i znatnu prednost u glasovima – za njega je glasovalo oko 62,5 milijuna birača, dok je za McCaina glasovalo 55,5 milijuna.

Prve analize objavljene u svjetskim medijima pokazuju da je Obama dobio potporu žena (56 posto za Obamu, 43 posto za McCaina) te mlađih ljudi (u populaciji mlađoj od 30 godina osvojio je čak 66 posto glasova, u populaciju u dobi od 30 do 45 godina u prednosti je 52 posto, dok su za McCaina većinom glasovali birači stariji od 65 godina). Očekivano, Obama je dobio 95 posto glasova Afroamerikanaca, 66 posto Hispanoamerikanaca i siromašnijih.Novi poredak

– Mislim da se uspostavlja novi poredak – komentirao je za CNN politički analitičar David Gergan, koji je pratio izborne rezultate.

Osim na predsjedničkim izborima, demokrati su izvojevali značajnu pobjedu i u Kongresu i Senatu. Do jučer poslijepodne po našem vremenu demokrati su imali 56 mjesta u Senatu (s još otvorenom opcijom da stignu i do 60), a republikanci 40. U Kongresu su demokrati držali 251, a republikanci 173 mjesta. Novi američki predsjednik imat će, dakle, snažnu potporu predstavničkog tijela za toliko obećavane političke promjene.

Osim osobne karizme, Obama za svoj uspjeh može zahvaliti strahu američkih birača od velike ekonomske krize koja je potkraj Bushova mandata zahvatila Ameriku i proširila se na cijeli svijet. Gotovo 70 posto birača kazalo je da im je glavni faktor pri odlučivanju bilo gospodarsko pitanje. Usprkos višegodišnjoj Bushovoj propagandnoj kampanji, terorizma se plaši samo devet posto Amerikanaca.

Pogledajte na vecernji.hr