Pobuna u Grčkoj zbog kriznog diktata EU, policija koristila suzavac

Foto: Reuters
grcka
Foto: AFP
grcka
Foto: AFP
grcka
Foto: AFP
grcka
Foto: Rueters
grcka
Foto: AFP
grcka
Foto: Rueters
grcka
Foto: AFP
grcka
Foto: Reuters
grcka
Foto: AFP
Dwight Howard
24.02.2010.
u 15:12
Prosvjednici su se s policijom sukobili ispred zgrade parlamenta u Ateni nakon što je policija pokušala zaustaviti bacanje plastičnih boca na parlament i paljenje vatre u blizini zgrade.
Pogledaj originalni članak

Sindikati radnika iz privatnog i javnog sektora blokirali su Grčku zbog žestokih kriznih mjera štednje koje je najavila vlada kako bi spasila zemlju od bankrota. GSEE i ADEDY, dvije sindikalne unije koje okupljaju 2,5 milijuna radnika, pola radnog stanovništva, na 24 sata blokirali su javne službe, ministarstva i transport, zahtijevajući da teret dužničke krize od 302 milijarde eura i deficita od 12,7 posto BDP-a snose oni koji su upropastili zemlju.

Mjere koje oni odbijaju jesu povećanje PDV-a na 19 posto, produljenje radnog vijeka, ukidanje 14. plaće i olakšavanje otpuštanja, navode APN i Reuters. Riječ je o mehanizmu koji je grčka vlada dogovorila s Bruxellesom kako bi ove godine smanjila deficit na 8,7 posto, što je neophodno zbog stabilnosti eura. EU je, naime, prijetio izbacivanjem Grčke iz eurozone, a vrlo se ozbiljno razmatrala mogućnost i da se Grčku prepusti sudbini, bankrotu.

Ovo je drugi opći štrajk u dva tjedna i najveći od izbora iz listopada 2009. na kojima je socijalistički PASOK preuzeo vlast od kompromitirane konzervativne Nove demokracije. Istraživanja pokazuju da premijer George Papandreou i dalje uživa podršku većine građana, čak i nekih konzervativnih medija poput Kathimerinija. Inače, Grci godišnje odrade 1900 radnih sati - najviše u EU, posljednjih godina radni vijek im je produljen, privatizirani su zdravstvo i školstvo, a s krizom je eksplodirala i nezaposlenost. Oni se stoga ne osjećaju odgovornima za krizu koju su potaknuli korupcija u rangu Rumunjske, Bugarske ili Hrvatske, otvaranje špekulantskom kapitalu i siva ekonomija s udjelom od 30 posto.

EU pak više nema strpljenja sa zemljom koja je pri ulasku u eurozonu lažirala financijske podatke i davala porezne olakšice nekim tvrtkama koje EU nije dopustila, posebno u svjetlu opasnosti od kraha Italije, Portugala i Španjolske. Neki dužnosnici grčke vlade stoga prozivaju šefove iz EU za “manjak političkoga državničkog nerva”.

Grčka policija suzavcem je pokušala obuzdati dio prosvjednika, a njih oko 20.000 odazvalo se na masovni prosvjed na ulicama glavnog grada.

Najnasilniji među prosvjednicima s policijom su se sukobili ispred zgrade parlamenta u Ateni nakon što je policija pokušala zaustaviti bacanje plastičnih boca na parlament i paljenje vatre u blizini zgrade.

Obustavljen je zračni promet, vlakovi i brodovi također ne voze, a u štrajku su i turistički djelatnici zaposleni na brojnim popularnim arheološkim lokalitetima.

U štrajku su i novinari pa će Grčka iduća 24 sata biti u medijskoj blokadi.



Planirano je i smanjenje javnog duga i to snižavanjem plaća u javnom sektoru. Dobna granica za mirovinu trebala bi se do 2015. podignuti na 63 godine. Spas za proračun vlada vidi i u većem porezu na alkohol, gorivo i duhan.

Sindikati tvrde da najveći teret novih mjera podnose upravo najsiromašniji slojevi stanovništva. U Grčkoj raste i bijes na Europsku uniju koja, prema mišljenju Grka, preslabo reagira na teškoće u kojima se njihova zemlja nalazi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 85

OB
-obrisani-
18:03 24.02.2010.

Kula od karata... počelo je počelo....

OB
-obrisani-
21:48 24.02.2010.

rea Tvoja stajališta u ovom slučaju staju u jedan pojam - hipokrizija.

FT
franjo.tahi
16:19 24.02.2010.

Jalovi hrvatski kmetovi!!! hahahahaha