Kako bi pokrenula stvar s mrtve točke i napokon privela kraju neprestane borbe koje bjesne oko libijskih gradova na Sredozemlju, Afrička unija predstavila je mirovni plan za Libiju koji je predsjednik Gadafi odmah i u potpunosti prihvatio. Prema nacrtu ovog sporazuma, u Libiji bi trebao zavladati trenutačni prekid vatre, dostava humanitarne pomoći ne bi trebala biti ometana, svi strani državljani došli bi pod posebnu zaštitu, a otvorio bi se i dijalog između režima u Tripoliju i pobunjenika u Benghaziju. Ujedno, potpisom sporazuma odmah bi se zaustavili i NATO-ovi udari na Gadafijeve snage.
Ne žele Gadafija
Sporazum koji je predstavio južnoafrički predsjednik Zuma prihvaćen je u Tripoliju, ali nije dobro dočekan među pobunjenicima u Benghaziju. Izaslanike Afričke unije, koji su sletjeli u glavni pobunjenički centar kako bi Nacionalnom vijeću predstavili svoj plan, dočekala je bijesna masa koja je uzvikivala parole i zahtijevala da se s libijskim režimom ne pregovara dokle god je tu Gadafi.
– Ne odbacujemo mir, uvijek smo za razgovore, ali tek kada diktator napusti zemlju – kaže Shamsiddin Abdullah, jedan od pobunjeničkih glasnogovornika.
Odbijanje mirovnog sporazuma u Benghaziju analitičari su odmah protumačili kao veliku grešku.
– Pobunjenici su se preračunali, očito je da smatraju kako su dovoljno jaki da se održe protiv Gadafija, no to je kriva procjena. Bez potpore NATO-ova zrakoplovstva nemaju baš prevelike šanse. Paradoksalno je da bi trenutačna obustava vatre upravo pobunjenicima najviše išla na ruku, a oni je olako odbacuju. Prije svega, njihovim postrojbama treba najmanje šest mjeseci da se vojno konsolidiraju i do kraja ustroje svoje trupe te izvrše kakvu-takvu popunu i obuku ljudstva. Drugo, prekid vatre omogućio bi im da stabiliziraju isporuke nafte koju crpe s naftnih polja što se nalaze pod njihovom kontrolom, a s tim bi novcem u svojoj enklavi mogli uspostaviti funkcionalnu državu. Sada sve to riskiraju – kaže analitičar Zoran Grgić.
Kriva procjena
Pomisao o primirju ni samom NATO-u nije mrska, barem ako je suditi po izjavi glasnogovornice saveza Oane Lungescu.
– Dobrodošli su svi doprinosi za zaustavljanje nasilja nad civilima u Libiji – izjavila je Lungescu. NATO je ujedno i objavio statistiku uništenja Gadafijeva oružja, no iz nje je jasno kako libijski režim još uvijek raspolaže zavidnim količinama oružja. Ipak, više od naoružanja pobunjenicima bi mogao štetiti gubitak zanimanja svjetske javnosti.
– Pozornost svijeta prelazi na Siriju, a to bi pobunjenicima moglo nanijeti više štete od nekoliko tenkovskih brigada – kaže Grgić.
Pobunjenici griješe što odbijaju mir, pozornost prelazi na Siriju
Merkel o jednom od susreta s Putinom: 'Ti nećeš vječno biti kancelarka, ove će zemlje ući u NATO. Ja to želim spriječiti'
Bivša njemačka kancelarka objavljuje memoare u kojima iznosi zanimljive detalje sa svojih susreta s ruskim predsjednikom u godinama prije krvave invazije
Otkriveno što Blanka Vlašić radi nakon priznanja supruga da su u otvorenom braku! Ovo nitko nije očekivao
Nakon što se suprug Blanke Vlašić pohvalio da su u otvorenom braku, napokon je otkriveno što ona radi, odnosno čime se bavi u posljednje vrijeme
Hrvatsku čeka pakao: Nikada nismo imali teže iskušenje od ovoga, a jedan podatak posebno zabrinjava
Francuska nakon četvrtfinala Lige nacija postaje najveći suparnik Hrvatske od njezine samostalnosti. U ožujku će njihovi međusobni susreti doći do brojke 12, dok je Hrvatska protiv Engleske i Španjolske igrala po 11 puta
Mit ili istina? ‘Cjepiva su neučinkovita jer neki ljudi obole čak i nakon cijepljenja’
Sezona gripe počinje od listopada i traje sve do ožujka, a kako simptomi ove bolesti nisu nimalo ugodni, bolje ju je izbjeći. Jeste li vi od onih koji vjeruju u učinkovitost cjepiva ili radije pribjegavate drukčijoj prevenciji?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima
mda......