Na početku braka bilo je to urlanje i nekakve zabrane. Uvijek sam nalazila opravdanje za to njegovo ponašanje. Kada me je prvi put udario, već je bilo kasno – i od tada je pljuska postala gotovo uobičajena pojava. Od tada je bilo sve gore, a nisam imala snage suprotstaviti se. Bila sam u strahu i bez posla. Srećom, uz pomoć prijatelja, izvukla sam se iz svega toga i mogu reći da sam posljednje četiri godine prvi put u životu sretna žena – kaže 57-godišnja Vukovarka, jedna od brojnih žrtava obiteljskog nasilja u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Naime, prema policijskim podacima tijekom 2009. podneseno je 113 optužnih prijedloga protiv 107 počinitelja zbog prekršaja nasilja u obitelji na štetu 154 osobe, od kojih su žrtve bile 104 ženske te 50 muških osoba.
Najčešći povod alkohol
– Od 1. siječnja pa do 15. prosinca 2010. nadležnom sudu za prekršaje podneseno je 95 optužnih prijedloga protiv 97 počinitelja prekršaja nasilja u obitelji – kaže glasnogovornik PU Krunoslav Žgela. Najčešći povod nasilja u obitelji je utjecaj alkohola. Počinitelj žrtvu prvo vrijeđa pogrdnim riječima, a nerijetko počinjenje prekršaja dovršava udarcima po tijelu žrtve pa i u nazočnosti maloljetne djece. U Udruzi žena Vukovar, koja se bavi zaštitom žrtava obiteljskog nasilja, kažu da su brojke mnogo veće s obzirom na to da se žrtve na poziv policiji odlučuju tek u krajnjoj nuždi i kada više ne mogu izdržati.
– To je nažalost prava, ali i jedina istina. Kada je riječ o nasilnicima, nema pravila. Nasilni su svi, počevši od neobrazovanih do visokoobrazovanih osoba koje su vrlo često cijenjene. Razlika među njima je da su oni mnogo suptilniji i da sve to znaju skriti – kaže Ružica Mandić, koordinatorica udruge.
SOS telefon udruge
Dodaje da žrtve višegodišnjeg nasilja dolaze u tešku psihičkom stanju, ne dižu glavu dok razgovaraju, a nerijetko se i zaborave smijati. Žene su najčešće žrtve, ali sve je više muškaraca žrtava obiteljskog nasilja. – Tijekom godina obiteljsko nasilje nad ženom je postala uobičajena pojava i tome se ne pridaje više tolika pozornost. Međutim, nasilje nad muškarcima je nešto novo – ističe Mandić. Zainteresirani za rad udruge kao i žrtve nasilja mogu se prijaviti na broj telefona 032/421-191.