Od danas poslijepodne do kraja sutrašnjeg dana, na području sjevernog Jadrana, Gorskog kotara, Like i kontinentalnog dijela Hrvatske postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava, navodi Ravnateljstvo civilne zaštite upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ). Nevrijeme, kako se dodaje, lokalno može biti izraženije i praćeno obilnijom oborinom.
Prema ranijoj vremenskoj prognozi DHMZ-a, za danas je izdano narančasto upozorenje za splitsku i dubrovačku regiju zbog iznimno visoke temperature. Kasnije su narančastim upozorenjem označili i zagrebačka regija zbog grmljavinskog nevremena.
"Budite spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu i zaštitite se od munja. Moguća su oštećenja na imovini te na drveću. Moguće su lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča. Mogući su prekidi u aktivnostima na otvorenom te u prometu", navodi DHMZ.
Osim tri spomenute regije, upozorenja postoje i za sve osim osječke. Naime, žuto upozorenje izdano je zbog grmljavinskog nevremena za karlovačku, gospićku i riječku regiju. Zbog vjetra je izdano za zapadnu obalu Istre, Kvarner i Kvarnerić te sjevernu i srednju Dalmaciju. Žutim upozorenjem označena je i kninska regija zbog iznimno visoke temperature.
Oglasilo se i Ravnateljstvo civilne zaštite. "DHMZ je izdao narančasto upozorenje za danas, 24. srpnja od 19 h za grmljavinsko nevrijeme u zagrebačkoj regiji te za sutra, 25. srpnja narančasto upozorenje na grmljavinsko nevrijeme u regijama: Zagreb, Rijeka, Karlovac i Gospić - cijeli dan, a za osječku regiju od podneva", objavili su na Twitteru, zajedno s uputama kako se ponašati.
Iako iza 19 sati još nije bilo nevremena, prema tablici DHMZ-a, zagrebačka regija još je u narančastome. U utorak su prema najavama, narančaste osječka, zagrebačka, karlovačka, gospićka, riječka regija i Kvarner, Dalmacija...
Što u slučaju grmljavinskog nevremena?
Za pripremu je, navodi Ravnateljstvo civilne zaštite, potrebno ukloniti suha stabla i grane koje bi mogle prouzročiti ozljeđivanje ili štete. Potrebno je, također, ostati u zatvorenom prostoru 30 minuta nakon kraja grmljavine.
Kada dođe do nevremena, potrebno je odgoditi sve aktivnosti na otvorenom, ući u kuću, zgradu ili automobil te osigurati manje vanjske objekte poput šupa. Uz to, treba zatvoriti prozore i vanjska vrata, izbjegavati tuširanje i kupanje, a žične telefonske uređaje koristiti samo u krajnjoj nuždi. Sve električne uređaje potrebno je odspojiti.
Važno je izbjegavati sklanjanje ispod visokih izoliranih stabala na otvorenom području, vrhove brjegova, otvorena polja, plaže i kupanje u vodi. Izbjeći treba i sklanjenje u izoliranim manjim objektima i sve metalno, poput radnih strojeva.
Ako se tijekom grmljavinskog nevremena nalazite u šumi, treba se skloniti ispod grmlja ili nižih stabala. Na otvorenom prostoru također je potrebno naći niže dijelove kao sklonište. Ako ste se našli u vodi, odmah treba izaći i pronaći sklonište. Civilna zaštita navodi i ako osjećate da vam kosa strši uvis, što je indikacija da prijeti udar groma, treba čučnuti na tlo na petama, staviti ruke preko ušiju i glavu između koljena. Dakle, ne leći na tlo.
VIDEO Večernji proveo dan sa zagrebačkim vatrogascima: 'Od potresa smo stručnjaci za dimnjake, a od oluje i za drveće'
Nakon sto nisu očišćeni odvodi, propustii šahte od granja, lišća pokošene trave i ostaloga, bit će dovoljna mala količina kiše da izazove poplavu.