Ogorčeni roditelji

Područna se škola Mrzljaki zatvara privremeno i postaje dječji vrtić

Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
skola02
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
skola01
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
mrzljaki
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
skola04
06.03.2012.
u 12:13
Postoji projekt za gradnju objekta za predškolce u blizini OŠ Draganići, ali zbog krize to rješenje ostaje za budućnost
Pogledaj originalni članak

– Pišite, slikajte i svima pokažite koliko tu ima djece. Nije riječ o petero nego 28 osnovaca. Općini Draganić treba vrtić, ali i Područna škola Mrzljaki. Nitko ne pita kako će biti djeci i roditeljima te kakva je budućnost dviju učiteljica koje sada rade ovdje – poručuju roditelji iz Mrzljaka, ogorčeni odlukom da će se tamošnja područna škola zatvoriti i urediti za potrebe predškolaca. To znači da će se 28 učenika od prvog do četvrtog razreda, koji sada rade u dvije dvorazredne kombinacije, od iduće školske godine pridružiti svojim kolegama u matičnoj OŠ Draganići. Odluku o privremenom zatvaranju PŠ Mrzljaki prihvatila je i skupština Karlovačke županije.

 Po desetak učenika manje

 Iako roditelji upozoravaju na mnoge nedostatke takve odluke, u školi napominju da su održali nekoliko roditeljskih sastanaka i većina se složila da im djeca nastave školovanje u matičnoj školi.

 – Njih 98 posto podržalo je tu ideju. I inače pri upisu ima dosta slučajeva da bi roditelji više željeli da im djeca idu u matičnu nego područnu školu. Uostalom, riječ je o privremenom zatvaranju PŠ Mrzljaki, tako da, bude li potrebe, može se ponovno organizirati nastava – objasnila je ravnateljica OŠ Draganići Marica Jurčić. Međutim, pitanje je koliko je to zapravo ostvarivo. Demografska slika u Karlovačkoj je županiji svake godine sve lošija. Tome u prilog govori i podatak da upravo matična škola u prvom razredu ima svega dvanaest, u drugom trinaest, trećem petnaest učenika... Svake je godine desetak osnovaca manje. Kada se učenici iz Mrzljaka u konačnici i presele na nastavu u Draganić, iluzorno je očekivati da će se nakon nekog vremena neki poželjeti vratiti, odnosno da će biti puno više djece nego ih je sada. Posebno kada se naviknu na standard matične škole.

 – Već godinama radimo u jednoj smjeni, izvrsno smo opremljeni, imamo kuhinju i sportsku dvoranu, sve što u našoj područnoj školi ne postoji – nabraja ravnateljica Jurčić samo neke od prednosti rada u ‘'velikoj'’ školi. Načelnik općine Draganić Josip Tomačić dodaje da ideja o prenamjeni školi u vrtić već dugo postoji i da roditelji nemaju razloga za nezadovoljstvo.

 Djecu vode i u Klinča Selo

 – Postoji projekt za vrtić koji se trebao graditi u blizini OŠ Draganići. Međutim, u sadašnjim kriznim vremenima to ostaje kao konačno rješenje u budućnosti. Bolje je da djeca idu u matičnu nego u područnu školu koja nema ni dvoranu. Nije isto kada učiteljica radi samo s prvim ili trećim ili oba razreda istodobno – napominje načelnik Tomačić. Dodaje da je najvažnije da su sada riješili ‘'papirnati'’ dio. Kada završi školska godine, kreće uređenje škole za predškolce. Koliko će ih u konačnici biti, još se ne zna. No, načelnik poručuje da roditelji svakog dana pitaju kada će vrtić početi raditi.

 – Ako budemo imali popunjene grupe u vrtiću, onda možemo očekivati i bolju brojčanu situaciju u školi. Trenutačno je tako da roditelji djecu vode u vrtiće u Karlovac, Jastrebarsko, pa čak i Klinča Selo. To u budućnosti želimo spriječiti – zaključuje načelnik općine.

 U OŠ Draganići nadaju se samo da se zbog loših demografskih kretanja neće spustiti na "čarobnu" brojku od 150 učenika, čime bi po novim hrvatskim standardima i oni onda postali područna škola.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TI
tintilinic100
12:22 07.03.2012.

Sve je u redu.. ako nema učenika.. zašto davati lovu na održavanje te škole.. i na plačanje učiteljicama. Koje u principu u toj školi nebi zaradile svoju plaću. Moramo smanjiti troškove..i to je logično rješenje.....