Hrvatske su bolnice prema medicinskim ishodima oko europskog prosjeka, ali su organizacijski ispod tog prosjeka i velike su mogućnosti poboljšanja kad se budu uspoređivale, procjenjuje Tatjana Prenđa Trupec, ravnateljica HZZO-a. Nakon tri kvartala praćenja rada bolnica, HZZO je jučer predstavio prve podatke o pokazateljima kvalitete i učinkovitosti za bolničke zdravstvene ustanove. Prema zajedničkoj rang-listi bolnica, požeška bolnica je na vrhu, a kninska na začelju.
Dnevna kirurgija
Bolnice su rangirali prema “užem setu” od pet ključnih pokazatelja uspješnosti i kvalitete. Mjerila se učinkovitost pružanja zdravstvenih usluga i kvaliteta pruženih zdravstvenih usluga, i to kroz „obrtaj“ pacijenata po postelji, ukupan broj slučajeva specijalističko-konzilijarne zaštite (SKZZ) na jednog zdravstvenog radnika, opću stopu smrtnosti, postotak liječenja u dnevnoj bolnici te postotak slučajeva jednodnevne kirurgije, za što je uzet primjer operacije katarakte.
Po tih pet parametara ne bi Požega nikad bila najbolja! U nedotatku ozbiljnih analiza zamagljuje se situacija. Puno bi drugih bolnica bilo bolje u tim segmentima. Nažalost ovo nisu pravi kriteriji, ako je ovo pravi poredak onda je to tragično za Hrvatsku.
Izvor za rangiranje bili su podaci dostupni iz bolničkih računa, a oni će ubuduće imati utjecaja pri ugovaranju.
– Između pet i deset posto limita realizirat će se ovisno o pokazateljima kvalitete – rekla je T. Prenđa Trupec, dodavši pritom i da će od 1. siječnja, izlaskom HZZO-a iz riznice, bolnički limiti biti između 10 i 20 posto viši od sadašnjih. Istodobno, očekuje se da će od 1. siječnja 2015. godine početi i plaćanje bolnicama nakon obavljenih usluga, a ne avansno kako je to praksa sada.
Osim prvih pet kriterija, još je 18 pokazatelja koje će HZZO ubuduće koristiti pri rangiranju bolnica i, što dosad nije bio slučaj, javno ih objavljivati na web-stranicama HZZO-a i Ministarstva zdravlja, kako je to uobičajeno u Europi. Prema riječima Dijane Cimere, pomoćnice ministra zdravlja, obveza je objavljivanja ovih podataka kako bi pacijenti vidjeli gdje je bolje liječiti pojedine zdravstvene poteškoće, ali zdravstvene vlasti očekuju i vjeruju da će sve bolničke ustanove, kada se uspoređuju pred očima javnosti, zasigurno napraviti korak dalje u poboljšavanju rada. Primjerice, velike su mogućnosti kad je u pitanju dnevna kirurgija, gdje uvelike zaostajemo za europskom praksom i tradicionalno njegujemo ležanje u bolnici. Konačna rang-lista obuhvaća bolničke ustanove različitih kategorija, što je neusporedivo. Bolju usporedbu donosi tablica s ustanovama unutar pojedinih kategorija, pa je u njoj vidljiv zasebno poredak između KBC-a i KB-a.
Akreditacija bolnica
– KBC Zagreb, prema nizu indikatora, visoko je rangiran među KBC-ovima. Implementirali su novu aplikaciju za obračun usluga, pri čemu je došlo do pogrešaka u sustavu pa dio obavljenih usluga u svibnju i lipnju uopće nije dostavljen HZZO-u, što je utjecalo na pokazatelje rada – navodi dr. Zlatko Giljević, sanacijski upravitelj KBC-a Zagreb. Paralelno s rangiranjem počinje i akreditacija bolnica – 6 pilot-bolnica.
Ova ljestvica je tolika glupost da će puno potrajati da naiđe veća. Ili neće? Požega je malena bolnica u kojoj se mnogo toga uopće ne radi jednako kao i u većini "dobro rangiranih bolnica". Najsloženiji postupci i zahvati se liječe u KBC-ima i jasno da je tamo i smrtnost veća, duže ležanje, veća gužva u ambulantama i samim time teža dostupnost. Operacija katarakte mjerilo!?!? Pa ne mogu vjerovati!?!?! Tzv. operacija katarakte je na razini rezanja madeža. Kroz maleni rezić ugura se ultrazvučna sonda koja pretvori leću u kašu i onda se ona malom sukcijom posiše. Potom se ugura nova umjetna leća. Neš' ti operacije!?!?