I u hrvatskim kasinima hit je postala najpopularnija svjetska kartaška igra

Pokeraši: Novac i prestiž osvajaju za stolom

Foto: Foto: Saša Zinaja
Pokeraši: Novac i prestiž osvajaju za stolom
16.12.2007.
u 17:24
Pogledaj originalni članak

Sve je naizgled kao da igramo stotinu godina. Vješto prstima prebiremo žetone, hladnokrvno blefiramo ili pak uz riječi kao što su “Žao mi je, dušo” ili “Djeca su se dosta igrala, vrijeme je da tata složi igračke” očajnom suparniku hladnokrvno uzimamo sav novac. Poker Texas hold’em, najpopularnija kartaška igra na svijetu, u Hrvatskoj se pojavio prije godinu dana, a vrlo je brzo, poput epidemije gripe, zarazio sve ljubitelje kockanja.

Danas je on uvjerljivo najigraniji u hrvatskim kasinima. Najviše ga igraju ljudi u dvadesetim i tridesetim godinama koji su slast tog pokera preko interneta osjetili i prije njegova pojavljivanja u domaćim kasinima. Protekli vikend u kasinu All In zagrebačkog hotela Westin počelo je veliko prvenstvo Hrvatske u toj igri koje će trajati sve do lipnja sljedeće godine.

Prvak će u džep pospremiti snopić od 30 tisuća eura, viceprvaku će pripasti 10 tisuća, a trećeplasiranom pet. Uz to lijepo “perje”, sretni i vješti trojac dobiva i paket za odlazak u Las Vegas, na svjetsko prvenstvu u hold’emu, što svi pokeraši sanjaju kao djeca najnoviji model mobitela ili playstation III. pod božićnim drvcem. Među tridesetak pokeraša za jedan od stolova zasjeo je i autor ovih redaka, koji se “navukao” na hold’em kao Zagorac na gemišt.

Ne pomaže ni magija
Za sve nas tada je u životu postojao samo – poker. Nismo bili ni gladni ni žedni, niti smo “doživljavali” seksipilne hostese koje su u minicama šetale između stolova. Kartaška strast nadvladala je sve što se oko nas događalo, bili smo slijepi za sve osim za - poker.

Na prvenstvu je nastupio i iluzionist Luka Vidović, kojemu se kasinski sag omilio i za hold’em je zagrizao nijansu više od vašeg novinara. U Lukinim prstima ipak nije bilo dovoljno magije... Dinko Kamenović, jedna od najopakijih pokeraških “njuški” u Hrvatskoj, Luki je bio pretvrd orah. A nedostajalo mu je tako malo da Dinka izbaci sa stola. U filmski uzbudljivoj ruci u kojoj su obojica uložila sve žetone, river – posljednja karta koja se otvara na stolu – nasmiješila se Dinku.

– Pa ne mogu vjerovati! – iskočio je sa stolaca kao katapultiran i vidljivo razočaran mladi mađioničar. Dinka je prestiž pobijediti jer riječ je o odličnom igraču koji je osvojio brojne turnire u Hrvatskoj, među ostalim i onaj u Novigradu, najozbiljniji domaći pokeraški turnir na koji dolaze majstori iz Italije, Njemačke i skandinavskih zemalja.

Neugodni Skandinavci
– Prvo mjesto u Novigradu donijelo mi je 24 tisuće eura. Konkurencija je bila jaka, Skandinavci su neugodni, zimi samo piju i igraju hold’em... – prisjetio se svoga najvećega pokeraškog uspjeha Dinko, koji je osvojio i ovaj prvi turnir prvenstva Hrvatske.

Moj je egzekutor bio korpulentni Senjanin koji brižno njeguje izgled lika s Eva sardina. Popratio je moj hazarderski “all in” ulog, a na asa i dečka iz moje ruke odgovorio s dva asa. Njegov se brk na dotad mrku licu prvi put razvukao u samo lagan osmijeh. To je bio moj “game over” na prvom turniru, ali tek početak kartaške večeri jer navala adrenalina tek je krenula.

U džepu je ostalo još nešto love, a u casinu hrpa pokeraša s istom nadom u dobitak... Zasjeli smo i kartali – do zore, do posljednje kune i kraja nade za uspjeh u toj pokeraškoj noći...


Što čini dobrog pokeraša i kako to što bezbolnije postati

Sreća je svakako bitan faktor pokera, no zaljubljenici te igre tvrde da je umijeće kartanja kudikamo važnije. Iz toga je proizašla formula po kojoj je pokerska uspješnost rezultat 30 posto sreće i 70 posto umijeća. Oni koji se pri visokim ulozima nervozno vrpolje, duboko uzdišu ili unezvjereno pogledavaju nemaju što raditi za pokeraškim stolom jer će ih iskusni igrač vrlo brzo prozrijeti i praznih džepova uputiti iz kasina. Texas hold’em iznimno je popularan zbog svoje neizvjesnosti i dinamike, no i zbog velike mogućnosti taktiziranja u igri. Kako protivnika namamiti da te na jakim kartama poprati ulogom, kad je i koliko potrebno blefirati te u kojim se situacijama treba uzdati u sreću... Sve se to dobiva iskustvom, stjecanje kojega onima koji sporije uče zna biti jako skupo. Tek kad se ovlada tim vještinama, shvati se pravi duh ove igre.

Pogledajte na vecernji.hr