– Nije lako kad ti netko u obitelji umre, no oni koji bi trebali voditi brigu o mjesnom groblju tu su onda da ti i dodatno zagorčaju život – požalili su se mještani Petrovskog nezadovoljni neorganiziranošću službi prilikom ukopa.
– Čovjek jednostavno ne zna otkud bi krenuo. Svećenika je teško dobiti, često je odsutan, a ne znaš tko ga mijenja. Ideš u općinu, načelnik je volonter pa radi samo utorkom poslijepodne, njegov zamjenik je stalno negdje na terenu, a općina je prepuštena “dečecu” koji volontira, a on pak ništa ne zna. Umrlog treba dovesti iz bolnice, no tu tek nastaju komplikacije jer nitko od pogrebnika nema koncesiju.
Smrad iz mrtvačnice
Ako zoveš Kunšteka, onda će ga inspekciji prijaviti Golec, ako pak zoveš Golca, onda će Kunštek njega prijaviti, pa su obojica i po nekoliko puta kažnjavani. I tako od pogreba do pogreba. No, kad, i ako uspiješ, riješiti prijevoz do mrtvačnice, nailazimo na novi problem – treba iskopati grob. To sada radi Krakom, a kad nazovemo njih, oni vele da sve riješimo na općini. Ne zna se ni tko pije ni tko plaća. Neka pogledaju kako to rade u drugim sredinama, kažu mještani te dodaju da mrtvačnica nema ni hladnjaču, pa se sada po ljetnoj vrućini iz mrtvačnice ponekad zna širiti i smrad.
Načelnik Petrovskog Ivan Šanjug priznaje da sve oko groblja i ukopa baš i nije bajno, no da se ipak malo pretjeruje.
– Istina je da mrtvačnica nema hladnjače, ali je mrtvačnica klimatizirana i klima je, kad je lijes unutra, uključena na 18 Celzijevih stupnjeva.
Novi natječaj
Nakon što smo prošle godine imali neugodnost s poduzećem Posljednja počast kad su pokojnika preplitko pokopali, raskinuli smo koncesiju s njima, a upravo ovih dana raspisujemo novi natječaj za ukop i održavanje groblja. Nije istina ni da građani ne znaju za postupak prilikom sahrane. Trebaju samo doći na općinu i platiti 650 kuna za ukop, a mi im onda dalje sve rješavamo – rekao je načelnik Šanjug dodajući kako on do sada za ukope nije primio niti jednu primjedbu.