Vojni udar koji je jučer pokušan u Gabonu, naftom bogatoj zemlji na zapadu Afrike bez sumnje ulazi u red najneorganiziranijih i najšlampavijih pokušaja prevrata u povijesti. Petorica vojnika naoružana kalašnjikovima i predvođena poručnikom Kellyjem Ondom Obiangom upali su u 3:30 ujutro u državnu radiopostaju i pročitali kratku poruku u eter najavljujući kako osnivaju “Nacionalno vijeće za obnovu”. Na društvene mreže postavili su i video snimljen u radiopostaji koji prikazuje petoricu urotnika u kamuflažnim odorama.
Porukom koju su pročitali pozvali su mlade ljude da, kako su naveli, “preuzmu sudbinu u svoje ruke”, dok su vojnike pozvali da preuzmu kontrolu nad željeznicama i sustavima transporta, skladištima streljiva i naoružanja, zračnim lukama...
Ništa od toga. Specijalne postrojbe izvele su, nakon početnog iznenađenja, akciju uhićenja prevratnika. Četvoricu su uhitili u postaji, dok je peti uspio pobjeći, no pronašli su ga nakon nekoliko sati kod vlastite kuće gdje se skrivao ispod kreveta.
Iako ovaj pokušaj “vojnog udara” nije polučio nikakvog uspjeha, u tijeku je “češljanje” društva. Naime, u svom obraćanju gabonskoj javnosti petorica prevratnika ustvrdila su kako imaju podršku cijelog niza generala, političara i dužnosnika. Oni su sada pod provjerom tajne službe.
Vojni udar u Gabonu, ma koliko god on bio trapav i nespretno izveden, dolazi kao svojevrsno iznenađenje jer je država, koja je već godinama pod vodstvom predsjednika Alija Bonga, relativno stabilna u političkom smislu. Vjerojatno su petorica vojnika bila ohrabrena činjenicom kako se predsjednik već dva mjeseca nalazi izvan zemlje na liječenju, kao i da se predsjednik nalazi pod optužbama Francuske za pronevjeru sredstava.
Unatoč svemu tome, državne strukture, a posebice sigurnosne službe, prilično su vjerne Bongu jer se članovi elitnih postrojbi, predsjedničke garde i vrha policije biraju iz plemena kojem pripada sam Bongo pa je njihova vjernost neupitna. Uz to, unatoč svim optužbama, Bongu u posljednje vrijeme raste popularnost jer je počeo raditi na diversifikaciji ekonomije i odmaku od nafte.