a dom plaćam 300 kuna tako da će skoro pola stipendije biti utrošeno za tu namjenu. Treba platiti i skripte, knjige... Međutim, sada ću imati za osnovne potrebe. Obrazovanje je skupo i svaka pomoć dobrodošla. Sada sam imala bolje ocjene i prvi puta dobila stipendiju.
Sretna sam što Županija prepoznaje potrebe mladih – rekla je Željka Pogačić, studentica četvrte godine fizike i geofizike na PMF-u. Jedna je od ukupno 65 učenika i studenata, kojima je Karlovačka županija osigurala potpore od 400, odnosno 700 kuna.
Više od 200 prijava
Na natječaj se prijavilo više od 200 kandidata. Novčanu potporu ostvarili su daroviti, oni koji se školuju za deficitarna zanimanja i slabijeg imovinskog stanja. Stipendija se koristi samo za jednu školsku, odnosno akademsku godinu, a ne kao ranije, tijekom čitavog školovanja. To znači da svi oni moraju i dalje ostvarivati dobre rezultate i ocjene.
– Svakako ću se potruditi da i sljedeće godine dobijem ponovno stipendiju. Očekuje me studentske obveze ove i sljedeće akademske godine. Nakon toga možda upišem i doktorat kod nas ili u inozemstvu – otkrila je svoje planove Željka Pogočić. Osim rješavanja osnovnih studentskih i učeničkih potreba, neki će od zaslužene potpore štedjeti i za neke još neostvarene snove.
– Štedim za hodočašće u Rim ili svetu zemlju. Srećom sam dobio mjestu u domu, pa troškovi nisu toliki, kao kod kolega, koji za stanovanje moraju izdvajati i oko 1500 kuna. Stipendija mi puno znači i sretan sam što sam izabran – rekao je student Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i teologije u Rijeci Davis Martinović. Predsjednik povjerenstva i dožupan Ivan Banjavčić podsjetio je da Karlovačka županija novčano pomaže učenike i studente još od 1994. godine.
Možda budu i veće
– Do danas smo dodijelili 934 stipendije, 337 za učenike, 579 za studente i 18 za poslijediplomski studij. Riječ je o iznosu od preko deset milijuna kuna – kaže Banjavčić. Karlovački župan Ivan Vučić napomenuo je da je ove godine dodijeljen najveći broj stipendija. Godišnje se za njih izdvaja oko 800.000 kuna ili 0,8 posto županijskog proračuna.
– To ne vidimo kao trošak, nego investiranje. Svjesni smo da bi potpore mogle biti i veće od sadašnjih 400 i 700 kuna. Ukoliko sljedeće godine bude mogućnosti, možda ih i povećamo. No, potrudit ćemo se da se stipendiranje učenika i studenata nastavi i u buduće – obećao je Vučić.
Podsjetio je također da pomažu i gradovi i općine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja.