DRŽAVA TRAŽI JOŠ PROSTORA ZA UŠTEDE U PRORAČUNU

Polančec: Imamo ambiciju uštedjeti dodatnih 1,5 milijarda kuna

13.03.2009.
u 13:59
Pogledaj originalni članak

I dok sindikati državnih službenika i namještenika glasno poručuju da smanjenje dužnosničkih plaća i za 50 posto ne bi bilo dovoljno da dođe do „odricanja na plaću“ zaposlenih u državnim službama, Damir Polančec, ministar gospodarstva nakon današnje sjednice Ekonomskog vijeća najavljuje ambiciju Vlade za pronalaženje načina za dodatnih 1,5 milijarda kuna ušteda u proračunu.

Dosadašnja rezanja troškova od dvije milijarde kuna koja su ministarstva predložila Vladi nisu dovoljna za rebalans, pogotovo u uvjetima kada Hrvatska narodna banka objavljuje procjenu o padu ovogodišnjeg BDP-a u minus od dva posto.

Do ušteda će se zacijelo doći i odustajanjem od nekih projekata, poručuje Polančec hrvatskoj javnosti, ali ne definira hoće li među njima biti i Pelješki most.

Dodatne uštede u državnim financijama sve su nužnije kako se konac ožujka predviđen za rebalans proračuna približava, a Polančec se nada da će uskoro biti pronađen način za novonajavljenih 1,5 milijarda kuna „kresanja“ na rashodovnoj strani proračuna.

- Od svih proračunskih korisnika očekujemo solidarnost, a danas je i prvi sastanak s predstavnicima sindikata - najavio je ministar gospodarstva i potpredsjednik Vlade dodajući kako će im biti prezentirana realnost, ono od čega država kani odustati, gdje namjerava uštedjeti uz nadu kako će i sindikalna strana podnijeti teret rebalansa.

Ministar je komentirao i najnovije podatke HZZ-a o 500 osoba dnevno prijavljenih u evidenciju zavoda u veljači ocjenom kako stanje nije katastrofalno, ali je svjestan situacije u kojoj se nalaze hrvatska poduzeća i jasno je da će biti još otpuštanja.

Prijelaz iz drugoga mirovinskog stupa samo starijima od 40 godina

Ekonomsko vijeće na današnjoj sjednici bavilo se i analizom problema mirovinskog sustava u dva obvezujuća stupa čije su posljedice najviše osjetili oni koji su u trenutku pokretanja mirovinske reforme 2002. godine bili stari između 40 i 50 godina, te su izabrali štednju u drugome mirovinskom stupu. Posljedice njihove odluke donijele su im manje mirovine u odnosu na one koji su se odlučili na štednju samo u prvom stupu, zbog čega je Ekonomsko vijeće na temelju napravljenih analiza procijenilo da se radi o manjkavostima tog sustava.

Stoga će se predložiti i mogućnost da gotovo 90 tisuća osoba koje su bile stare između 40 i 50 godina kad su se odlučila za štednju u drugom stupu, može svoj ušteđeni novac vratiti u prvi stup ako se tako izjasne.


Osniva se još jedna ekspertna skupina

Zbog nagomilanih problema postojećega mirovinskog sustava, napose svih onih koji štede u drugom stupu, osnovat će se stručna skupina kojoj će članovi biti stručnjaci na području mirovinske reforme. Još jedna je to u nizu brojnih stručnih skupina koje Vlada osniva da riješi ovaj ili onaj problem, u konkretnom slučaju mirovinske reforme.

Pogledajte na vecernji.hr