Damir Polančec uhićen je nakon što su istražitelji doznali da je njegova bliska prijateljica Draženka Gačan trebala upravljati tvrtkom Fima Ami ltd. na Malti, koja kontrolira 10,64 posto Podravkinih dionica iz operacije Spice, doznao je Večernji list od pouzdanog izvora bliskog istrazi.
To je Polančec dogovorio s Rankom Mimovićem, slovenskim državljaninom koji se predstavlja kao zastupnik srbijanske grupacije Fia sa sjedištem u Beogradu. On je danas u telefonskome razgovoru potvrdio da je Fia novi vlasnik Fime Ami ltd! Ustvrdio je kako je to tek prvi korak u ostvarenju namjere da Fia isplati kredit mađarskoj banci OTP i tako postane “čistim” vlasnikom Podravkinih dionica.
Plan preuzimanja
Mimović je negirao da je D. Gačan već formalno imenovana direktoricom Fime Ami ltd. Otkrio je da je kupnja malteške tvrtke samo dio plana o preuzimanju investicijskog fonda Validusa u vlasništvu Plurisa, što su kompanije nastale u trodiobi varaždinske Fima grupe Milana Horvata, jednoga od osumnjičenih u operaciji Spice. Prema Mimovićevim riječima, talijanski investitori koji stoje iza grupacije Fia spremni su uložiti 250 milijuna eura. Također je potvrdio da je posrednik u tome poslu bio Damir Polančec.
Prema svemu sudeći, to je onaj “ozbiljan posao” koji je spominjao Polančecov branitelj Anto Nobilo nakon uhićenja bivšeg potpredsjednika Vlade. Nobilo je rekao da bi se njime anulirala šteta koju je koprivnička prehrambena kompanija imala od operacije Spice, ali da je Polančecovo uhićenje sve prekinulo.
– Trenutačno je u tijeku preregistracija tvrtke Fima Ami, što prema malteškim zakonima traje neko vrijeme. Kad to odradimo, isplatit ćemo kredit koji je banka OTP dala za Podravkine dionice. Nominalno se radi o iznosu od 34 milijuna eura, ali u stvarnosti cifra je veća, jer tu ima i drugih stvari - kamata i troškova koje je imala Podravka – izjavio je Mimović, kazavši da je kupoprodaja Fime Ami ltd. obavljena ove godine.
Na pitanje je li znao da su Podravkine dionice na Malti, koje Fia želi preuzeti, predmetom ozbiljne kriminalističke istrage u Hrvatskoj, odgovorio je kako je “informacija o istrazi bilo malo”.
– Znam da trgovanje tim dionicama nije bilo pod blokadom, one su bile 100 posto slobodne – rekao je Mimović.
Osim što je kazao da je “o ulagačkim mogućnostima u Hrvatskoj” razgovarao upravo s Polančecom, nije želio potanko razgovarati o svojim odnosima s uhićenim bivšim potpredsjednikom Vlade.
– Posao ne dolazi u pitanje zbog Polančecova uhićenja. No sada se stvorila loša investicijska klima zbog koje su talijanski partneri postali nervozni – kazao je Mimović i dometnuo da će se posao realizirati ako se ta klima promijeni, ali da “to što se događa ne pogoduje realizaciji”.
O razlozima interesa talijanskih investitora za preuzimanje Validusa, Plurisa i Podravkinih dionica kazao je: - Već smo dulje vremena tražili poslovnu nišu u Hrvatskoj. Učinilo nam se da je ovo dobra prilika. Sve firme koje preuzimamo pred stečajem su ili blokadom, a hoteli su ruinirani. Planirali smo privući i druge investitore. Kad je Podravka u pitanju, nismo špekulanti, namjeravali smo samo povećavati portfolio.
Nije želio potvrditi uključuje li interes grupacije Fia tvrtke poput Mirne Rovinj, varaždinskog Varteksa, hotele Helios i Faros na Hvaru - sve iz portfelja Validusa - kazavši kako je to poslovna tajna.
Međutim, iznimno je zanimljivo to što o cijelom poslu ništa ne znaju ni u talijanskome fondu Finest S.p.A., koji stoji iza beogradske tvrtke Fia, ni u mađarskoj središnjici banke OTP.
– Tvrtke Fima Ami ltd. nema u našoj bazi – odgovorili su nam iz Finestovog sjedišta u Pordenoneu.
Iz OTP-a su, pak, poručili kako ih Fia nije kontaktirala niti imaju spoznaja o planu za zatvaranje kredita za Podravkine dionice.
Danas je na Zagrebačkoj burzi osvanula obavijest iz Validusa da su u tijeku pregovori s potencijalnim strateškim investitorom koji je iskazao interes za kupnju paketa dionica Validusa u vlasništvu Plurisa d.d.
“Ne mislimo da se radi o postojanju materijalnih činjenica koje su značajne investicijskoj javnosti posebno stoga što nije sklopljen nikakav obvezujući dokument, pa je i potencijalna transakcija upitna.” - piše u informaciji koju je potpisala Marina Bača, šefica Validusove uprave.
Istodobno, burza je Validusove dionice stavila u segment za promatranje.
Prisluškivanje i praćenje
Protiv Polančeca, kojeg se od samog izbijanja afere Podravka spominje kao ključnu figuru u operaciji Spice, DORH otvorilo je službenu istragu najkasnije koncem listopada prošle godine, nakon uhićenja Podravkinih menadžera Zdravka Šestaka, Saše Romca, Josipa Pavlovića i Darka Marinca, Fiminog direktora i suvlasnika Milana Horvata te vlasnika splitskog SMS-a Srđana Mladinića.
Kada je otvorena istraga protiv Polančeca, protiv njega su poduzete mjere praćenja i prisluškivanja, koje su trajale pet mjeseci. Zašto Polančec nije prije uhićen? Otvorene su dvije mogućnosti.˝Prva bi govorila o tome da Državno odvjetništvo nije odmah uspjelo rekonstruirati Polančecovu ulogu u operaciji Spice, nego je s vremenom slagalo mozaik.
Druga mogućnost odnosi se na to da su istražitelji još prije pet mjeseci složili slagalicu, ali su bili deficitarni konkretnim dokazima koji bi bili relevantni u sudskome postupku. Sve upućuje na to da se obruč oko Polančeca zatvorio nakon njegovih izravnih pokušaja da smanji štetu iz operacije Spice, a ključno je, vjerojatno, bilo otkriće da je s Mimovićem dogovorio model za pokriće OTP-ova kredita.
Bilješka na spisima nađenima kod Siniše Romca: ‘Polančeca što manje spominjati’
USKOK i DORH odmah nakon uhićenja Podravkinih menadžera u listopadu prošle godine došli su u posjed dokumenata koji su Damira Polančeca izravno povezivali s operacijom Spice. Kako se doznaje, ti su dokumenti bili u posjedu Saše Romca, kod kojega je pronađena cjelovita arhiva prepiske sa svim uključenima, kao i projekti koje su za potrebe tajnoga preuzimanja Podravke izradile konzultanske kuće, uključujući original Merrill Lynchova plana koji je Večernji list bio objavio.
Na jednome od tih dokumenata istražitelji su pronašli Romčevom rukom zapisanu bilješku: “Polančeca što manje spominjati”. Dodatne argumente za istragu protiv Polančeca istražitelji su navodno dobili nakon što su dešifrirali oko 7000 dokumenata koje su pronašli kod Šestaka. Kao informatički stručnjak, bivši šef Podravkine uprave bio je iznimno pažljiv u rukovanju s povjerljivim spisima, pa su svi bili kriptirani. Polančec za ispitivanja više nije tvrdio kako ne zna ništa o operaciji Spice, nego je kazao kako je znao da je Podravkin menadžment u tajnosti kupovao dionice, tobože radi obrane od neprijateljskog preuzimanja.
Polančec je također, kako doznajemo, inzistirao na tvrdnji da se nitko od uključenih u operaciju Spice nije osobno okoristio. Smatra da Podravka neće pretrpjeti nikakvu štetu, a u tome je kontekstu objasnio i svoje aktivnosti nakon odlaska iz Vlade.
Nije ni prvi ni jedini. A zašto? Da je prvi koji je počeo jamiti kad je zemlja bila u ratu, što bi bila razumljiva sudbina svakog petokolonaša, završio pred zidom danas bi Hrvatska bila i dalje bogata zemlja sa zadovoljnim zaposlenim ljudima.......... Ali nije. Jer je prvi \"otac\" nacije KUM Franjop Tuđman, teška mu hrvatska zemljica prvi počeo jamiti.