ČEKALI I 7 GODINA

Polaznicima romske nacionalne manjine uručene svjedodžbe

Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Romi
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Romi
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Romi
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Romi
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Romi
15.09.2014.
u 21:47
Na ovome neću stati, jer cilj mi je daljnje obrazovanje, kaže Robert Radić (45)
Pogledaj originalni članak

Polaznicima romske nacionalne manjine koji su u slavonskobrodskom Pučkom otvorenom učilištu "Libar" uspješno završili nastavni program za vozača motornih vozila danas su uručene svjedodžbe, a na prigodnoj svečanosti bio je nazočan i saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi. Program srednje stručne spreme i polaganje ispita polaznici su završili još 2009. godine, no zbog financijskih poteškoća koje su nakon toga uslijedile odgođeno im je uručenje svjedodžbi dok se dugovanja prema učilištu ne podmire.

- Cijelo vrijeme bili smo u kontaktu s našim polaznicima, a problem smo prije dva mjeseca uspjeli riješiti zahvaljujući Savjetu za nacionalne manjine i gospodinu Kajtaziju. Naše učilište već dugi niz godina obrazuje pripadnike romske manjine u srednjoškolskom i osnovnoškolskom programu. Danas, kada smo nekima od njih uručili svjedodžbe, želim puno sreće i nadam se da će im stečeno obrazovanje pomoći u pronalasku posla i stvaranju karijere - kazala je Sanja Čop, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta "Libar".

Mali je broj Roma koji redovno završavaju osnovnu i srednju školu, a naročito fakultete. Po tom pitanju romska zajednica čini dosta, no same obitelji unutar zajednice moraju dati veći značaj obrazovanju svoje djece, mišljenja je zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi.

- Žao mi je što kod mnogih dolazi do kasnog osvješćivanja, jer tek u nekim zrelijim godinama pokušavaju nadoknaditi sve ono što nisu odradili u mladosti. Pozivam stoga i roditelje i cjelokupnu romsku zajednicu da se maksimalno angažiramo kako bi mladi na vrijeme završavali svoje školovanje. Ne možemo se zadovoljiti trogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem. Romi moraju pohađati i gimnazije, strukovne i tehničke škole, ali i studije. Vlada je omogućila školarcima pripomoć u praćenju nastave, a za studente su predviđene i stipendije. Imamo određene privilegije i dobre uvjete, ali svi se moramo maksimalno angažirati. Na taj način povećat ćemo zaposlenost, upise Roma na fakultete, ali i brojne druge segmente društva - rekao je na Veljko Kajtazi.

Četrdesetpetogodišnji Robert Radić školovanje je završio prije sedam godina, a danas je napokon dobio svoju diplomu. Nije iskoristio pogodnosti redovnog besplatnog školovanja, pa ju je na žalost zbog nedostatka novca tijekom svih ovih godina tek danas stavio u džep. Sada se može prijaviti na Zavod za zapošljavanje i krenuti u potragu za poslom u struci. Planira nastaviti i školovanje.

- Na ovome neću stati, jer cilj mi je daljnje obrazovanje. Želja mi je time potaknuti one puno mlađe od mene. Ako sam ja u ovim godinama mogao završiti srednju školu isto je tako i oni mogu završiti, ali redovno. Volio bih da sam u svojoj mladosti imao više mogućnosti za obrazovanje. Iako je situacija s pronalaskom posla u Brodu prilično loša i veliki je broj Roma na Zavodu za zapošljavanje, u ovome vidim priliku da lakše dođem do željenog radnog mjesta i zarade, te svojoj obitelji omogućimo pristojan život - kaže Robert Radić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

CE
centirion
11:13 16.09.2014.

Pametni nema sta!!!