Dok rade, čuvaju javni red i mir, a kada su slobodni, kroz članstvo u građanskoj Udruzi IPA (Internacional police association) zbližavaju aktivne i umirovljene policajce, igraju nogomet, košarku, neki su pjesnici, drugi slikari, a često i humanitarno djeluju. Riječ je o policajcima koji nakon pet godina službe mogu postati dio međunarodne udruge koja djeluje čak u 65 zemalja.
– To je naš način rješavanja stresa, to je druženje, stručna edukacija, to je život policajca i njegove obitelji. Svaki član IPA-e bilo gdje u svijetu može zatražiti pomoć. Baš ovih dana jedan naš član putuje u Njemačku, ima bolesno dijete pa smo mu preko IPA-inih članova osigurali besplatan smještaj. Prije toga jedan policajac iz Austrije ustupio je svoj stan jednoj obitelji kako bi mogli biti uz bolesnog člana obitelji, bilo je to lani u Linzu – kazao je Jadran Škugor, predsjednik šibensko-kninskog ogranka IPA-e.
Prva od zemalja u regiji koja je pristupila u članstvo ovoga neovisnog strukovnog policijskog udruženja je Slovenija, potom je primljena i Hrvatska, a uskoro bi to trebala učiniti i BiH.
– Nije to lak zadatak. Hrvatska je sada mentor BiH, a postupak promatranja i ocjenjivanja traje dvije godine – dodao je Domagoj Repušić, zamjenik glavnog tajnika hrvatske IPA-e.
Dodaje kako se svi članovi međusobno potpomažu jer IPA-ovci iz drugih zemalja dolaze u Šibenik.
– Pronalazimo im jeftiniji smještaj, a značka Udruge daje im povlastice poput jeftinijeg ručka ili prijevoza – dodao je Repušić.
Hrvatska IPA inače je prva u svijetu koja se pobratimila i to sa slovenskim Dravogradom. Koliko je teško biti policajac, potvrđuje podatak da on izvan dužnosti mora biti uzoran, ne smije provocirati, vrijeđati... jer postoji mogućnost da bude suspendiran, ali može izgubiti i 50 posto plaće.
pretuci vodu dok ne poplavi.... n astaje tinta .ili priznanje da nisam kriv krv i voda cure... poljancec a ja nisam kriv salamander moji satovi potjecu iz inzolvencije plavci neceju doznati za licherstein conto...............