Veliko otkriće

Policajci u rutinskoj akciji pronašli vrijedne knjige iz 17. stoljeća

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
Policajci u rutinskoj akciji pronašli vrijedne knjige iz 17. stoljeća
27.07.2010.
u 17:20
Knjige su u napuštenoj kući u Prelogu pronašli detektiv Ivan Židov i službenica za nezakonite migracije Silvija Kumek Možanić
Pogledaj originalni članak

Rutinski policijski obilazak stare napuštene kuće u Sajmišnoj ulici u Prelogu doveo je do velikog otkrića, ali ne za tijek neke policijske istrage, nego za hrvatsku i europsku kulturu.

Ivan Židov, detektiv za obradu kriminaliteta, i službenica za nezakonite migracije Silvija Kumek Možanić u kući nepoznata vlasnika našli su dvije stare knjige za koje su odmah procijenili da bi mogle biti vrlo vrijedne. - Knjige su bile u vreći. Vidjeli smo da su stare i o nalazu smo odmah izvijestili nadređene i predali im knjige - kaže I. Židov. Bilo je to još 2008. godine, a nakon dugotrajna istraživanja pokazalo se da je jedna od knjiga ima nadasve veliko značenje ne samo za Međimurje i Hrvatsku već i za povijest tiskarstva u europskim razmjerima! Knjige su predane Konzervatorskom odjelu Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture u Varaždinu. Utvrđeno je da je riječ o dva rimska misala. U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici Hrvatskog zavoda za knjižničarstvo ističu da je prva knjiga "Missale Romanum ex Decreto Sacrosancti Concilij Tridentini...usque ad ss. d. n. Innocentium XIII novo ritu decoratae..." sastavljena od tri djela iz 17. i 18. stoljeća, za koja se s velikom sigurnošću može reći da su služila u crkvenim obredima franjevačke zajednice. Najstariji dio nastao je 1678. godine i pedesetak je godina stariji od matične knjige umrlih iz Štrigove.

- Sad smo eto dobili još starije gradivo od te matične knjige. Drugi misal je iz 1817. godine, i posjeduje ga samo Nacionalna sveučilišna knjižnica u Zagrebu - kaže Jurica Cesar, ravnatelj Državnog arhiva za Međimurje, koji je preuzeo knjige i pohranio ih u sjedištu te ustanove u Štrigovi.

Dodao je da je otkriće važno za europsku tiskanu baštinu, osobito u istraživanjima povijesti tiskarstva i liturgije. Druga knjiga  "Missale Romanum ex Decreto Sacrosancti Concilij Tridentini...usque ad ss. Dominum Nostrum Pium VII accurate sunt disposite" također je procijenjena kao kulturno dobro. Ravnatelj Državnog arhiva Jurica Cesar načelniku Policijske uprave međimurske Ivanu Sokaču predao je zahvalnicu.

 

Kako su knjige završile u staroj kući, ne zna se. Vjerojatno su ostale iza nekog svećenika ili franjevca, pa su se prenosile s koljena na koljeno. Zasad nema naznaka da su ukradene. Misal ili katolička misna knjiga, inače, sadrži molitve za svećenika koje se pjevaju ili govore. Svećenici ga koriste kao neku vrstu priručnika.

Prvi rimski misal iz druge polovice 16. stoljeća zamijenio je različite lokalne misne knjige. Vijest o nalazu, vrijednim knjigama tema je dana u Prelogu. Stanari Sajmišne ulice s kojima smo razgovarali kažu da ne znaju čije bi mogle biti, no i oni pretpostavljaju da su pripadale nekom svećeniku ili franjevcu koji su ondje živjeli.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DA
dahna
06:26 29.07.2010.

Kuća nepoznatog vlasnika?????????? Da li je to moguće???????