Kako je Večernji list prvi pisao, liječnici su se pobunili protiv dopisa policije da ih izvještavaju ako postoji indikator ponašanja kod osoba koje imaju duševne smetnje i naklonost ideologijama terorističkih organizacija. Danas se osječka policija oglasila oko sporne situacije navodeći ovu mjeru kao "preventivnu aktivnost", a ne novu obvezu liječnika.
"Naime, u državama članicama EU zamijećen je trend prema kojem osobe sa duševnim smetnjama razvijaju naklonost radikalnim ideologijama i interesu za terorističke organizacije. Određeni broj takvih osoba započeo je sa pripremanjem terorističkih napada što je zahvaljujući dobroj suradnji policija i liječnika specijalista za liječenje osoba sa duševnim smetnjama pravovremeno prevenirano", priopćili su iz policijske postaje Osijek.
U nastavku navode: "Iako takvih slučajeva nije bilo u Republici Hrvatskoj, ali slijedeći dobre prakse drugih država, intencija je ove naložene aktivnosti bila, radi zajedničkog preventivnog djelovanja, stupiti u kontakt s ustanovama i ordinacijama za liječenje osoba s duševnim smetnjama te ih senzibilizirati i ukazati na novu uočenu pojavnost. U tom smislu osječko-baranjska policija, odnosno I. policijska postaja Osijek, započela je provođenje naložene aktivnosti, ali je za razliku od ostalih policijskih postaja u policijskim upravama, široko tumačeći zahtjev Uprave kriminalističke policije, kontaktirala i one medicinske ustanove za koje to nije bilo zatraženo
Opisana preventivna aktivnost ne predstavlja nikakvu novu obvezu liječnika niti na bilo koji načina zadire u prava pacijenata. Naime, to pitanje regulirano je u članku 21. Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama gdje su jasno propisane obveze liječnika odnosno situacije u kojima javni interes preteže nad obvezom čuvanja liječničke tajne", stoji u priopćenju.
Upozoravaju kako je prvotna i jedina namjera toga dopisa bila da senzibiliziraju liječnike i ustanove kako bi bolje uočili rizike u ponašanju ljudi.
"Dakle, jedina namjera je bila stupanje u kontakt sa specijaliziranim ustanovama i liječnicima te njihova senzibilizacija na, u svijetu, prisutan trend, a kako bismo u slučaju uočavanja indikativa rizika, mogli nastaviti suradnju koja je i do sada postojala. Zaključno, zbog želje da se namjera osječke policije dodatno pojasni, Policijska uprava osječko-baranjska će u najkraćem mogućem roku inicirati sastanak s predstavnicima nadležnog Doma zdravlja", kažu iz policijske postaje Osijek.
Ova priča je počela kad se onaj našmrkani zabio u auto na naplatnoj kućici. A dužnost vas u policiji je bila uhićenje njegovog dilera. Dakle, vi niste obavili svoj posao i sad krivnju prebacujete na liječnike obiteljske medicine. Uostalom, zašto bi liječnik obiteljske medicine mogao znati da taj šmrče ako ovaj recimo nije 5 godina bio kod liječnika a počeo je šmrkati prije tri godine? A da ne govorimo o tome koliko ima dilera koji rade za policiju, kao na primjer poznati nasilnik "Daruvarac". Dakle, vi radite svoj posao a liječnike ostavite na miru.