Naglašavajući kako političari imaju granice među državama, a da ih sindikati ne poznaju, predstavnici SSSH i Saveza slobodnih sindikata Slovenije treću godinu zaredom sastali su se na slovenskome graničnom prijelazu Obrežje.
Iako im meteorološke prilike nisu išle na ruku, odnosno unatoč pljusku, jasno su poručili kako borba za prava radnika, posebice u vrijeme krize čiju žrtvu najviše nose upravo oni a najmanje su za nju krivi, ne smije poznavati granice. Uime sindikata dviju država Ana Knežević i njezin slovenski kolega Dušan Semolič iskoristili su ovogodišnji susret na granici kako bi upozorili na težak položaj radnika migranata.
Riječ je o osobama koje se doživljava kao drugorazredne državljane koji su potrebni tržištu rada, ali se iskorištavaju, te su na milosti volje poslodavaca radeći 10 do 12 sati dnevno, komentirao je trenutačni položaj radnika migranata u Sloveniji Dušan Semolič, predsjednik ZSSS-a. Situacija nije ništa bolja ni u Hrvatskoj, objašnjava Ana Knežević ističući da radnici migranti kod nas najčešće rade na crno, a ako im se posreći da dobiju ugovore o radu, onda su oni znatno nepovoljniji nego što to zakon predviđa.
Foto: S. Majdandžić
Sindikalni susret na granici iskorišten je da se još jednom javnostima dviju država poruči kako Hrvatska i Slovenija trebaju jedna drugu. Hrvati kupuju slovenske proizvode, a Slovenci ljetuju u Hrvatskoj, poručili su sindikalisti na Obrežju prognozirajući kako će na obostranu korist biti riješen međunarodni spor koji će izbrisati granice između Hrvatske i Slovenije.
Inače, danas potpisanu izjavu o radnicima migrantima sindikati će uputiti nadležnim slovenskim i hrvatskim institucijama, a rezultate rješavanja tih problema najavili su da će iznijeti na novom graničnom susretu iduće godine uoči Međunarodnog praznika rada.