Kolumna

Politika podbacila u slučaju Hypo više nego pravosuđe

Foto: Sanjin Strukic/Pixsell
Politika podbacila u slučaju Hypo više nego pravosuđe
22.10.2018.
u 07:39
Politika se nije potrudila dokazati da ne dopušta da ratno profiterstvo prođe nekažnjeno
Pogledaj originalni članak

'Tko je jamio, jamio je', izreka je s kojom se hrvatsko društvo već u dobroj mjeri pomirilo kada je riječ o 'prekonoćnom' bogaćenju pojedinaca u vrijeme dok je u Hrvatskoj bjesnio rat. A da ta omiljena poslovica domaćih defetista i nije sasvim bez temelja pokazalo se i na suđenju Ivi Sanaderu u slučaju Hypo, za koji će presuda biti objavljena danas.

Riječ je o prvom slučaju u kojem je već bila donesena pravomoćna presuda na temelju ustavne odredbe o nezastarijevanju ratnog profiterstva iz 2010. godine, a bivši premijer je za Hypo i INA/MOL dobio 8,5 godina zatvora. No, presudu je poništio Ustavni sud, uz objašnjenje da nije ispitano je li kazneno djelo koje se Sanaderu stavlja na teret, a radi se o navodnom primanju provizije od austrijske banke u vrijeme dok je bio zamjenik ministra vanjskih poslova, u trenutku donošenja ustavnih promjena već bilo palo u zastaru.

Ustavni su suci tada opleli i po Saboru, upozoravajući da nije dostatno obrazložio odredbe o nezastarijevanju, zbog čega su sami protumačili u kojem se razdoblju uopće moglo počiniti ratno profiterstvo i na koje se od tih slučajeva može primijeniti odredba o nezastarijevanju. Pa su rekli da se za ono što je prije 2010. otišlo u zastaru, bez obzira na ustavne promjene, ne može suditi, a takvih je slučajeva najviše.

Javnost je reagirala prilično ogorčeno i nije isključeno da je i ovaj slučaj pridonio niskom povjerenju u hrvatsko pravosuđe, zbog kojeg smo stalno na začelju ljestvica po percepciji korupcije. No, ono što zapravo zaprepašćuje u cijeloj priči je činjenica da na kritiku Ustavnog suda Sabor do danas nije ni trepnuo.

Baš ni jednoj stranci nije palo na pamet da kaže, u redu, idemo doraditi ustavne odredbe i objasniti što smo zapravo htjeli postići, dokazati da politika ipak neće dopustiti da ratno profiterstvo prođe nekažnjeno.

U takvoj situaciji, USKOK-u je preostalo jedino da dokazuje da su Sanadera istraživali i za kaznena djela nakon 2004., kada je u slučaju Hypo nastupila relativna zastara, a hoće li im sud povjerovati, vidjet ćemo danas. Sucima, pak, preostaje da se drže zakona i tumačenja Ustavnog suda. Uostalom, pravo i pravda niti su kada bili niti će kada biti isto.

>> Pogledajte video o aferi lažnih SMS-ova

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
17:08 22.10.2018.

Čisto sumnjam, prosto ne vjerujem. Od pravosuđa ni politika nemože biti gora!

DU
Deleted user
08:54 22.10.2018.

Svaki nedostatak pravosuđa je istovremeno i podbačaj politike tako da se ovo podrazumijeva samo po sebi. Što opet ne može amnestirati pravosuđe. Za svaku visoku stopu korupcije, kriminala, siromaštva itd. politika je uvijek najodgovornija.