'SPREMNI SMO DJELOVATI, ALI...'

Poljska: Članice NATO-a moraju zajedno odlučiti o slanju aviona Ukrajini

Foto: Pixabay
Poljska: Članice NATO-a moraju zajedno odlučiti o slanju aviona Ukrajini
09.03.2022.
u 11:28
Poljska je u utorak priopćila da je spremna rasporediti sve svoje avione MIG-29 u zračnu bazu Ramstein u Njemačkoj i staviti ih na raspolaganje SAD-u, pozivajući pritom i druge članice NATO-a da naprave isto. No SAD je odbacio tu ponudu nazvavši je “neodrživom”.
Pogledaj originalni članak

Slanje borbenih aviona Ukrajini mora ići preko NATO-a, rekli su u srijedu visoki poljski dužnosnici, nakon što je SAD odbio njihovu ponudu da Poljska svoje borbene avione pošalje u američku zračnu bazu radi isporuke Kijevu.

Poljska je u utorak priopćila da je spremna rasporediti sve svoje avione MIG-29 u zračnu bazu Ramstein u Njemačkoj i staviti ih na raspolaganje SAD-u, pozivajući pritom i druge članice NATO-a da naprave isto.

No SAD je odbacio tu ponudu nazvavši je “neodrživom”.

“SAD ne želi da ti zrakoplovi dođu u Ukrajinu iz američkih baza”, rekao je za TVP Info savjetnik poljskog predsjednika za vanjske poslove Jakub Kumoch.

Poljska je spremna djelovati, ali samo u okviru saveza, u okviru NATO-a”, istaknuo je.

Ukrajina je apelirala na zapadne zemlje da joj pošalju borbene zrakoplove kako bi se suprotstavila ruskoj invaziji zbog koje je do sada iz zemlje izbjeglo više od dva milijuna ljudi.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski također je u više navrata tražio od Zapada da uvede zonu zabrane letova iznad Ukrajine, ali su SAD i njegovi saveznici u NATO-u odbili to napraviti zbog straha od izravnog sukoba s Rusijom.

Rusko ministarstvo obrane upozorilo je da bi se za zemlje koje Ukrajini ponude zračni prostor kako bi mogla izvršiti napade na Rusiju moglo smatrati da su ušle u sukob.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Poljske, Pawel Jablonski, rekao je za radio postaju Polskie Radio 1 da Poljska u donošenju odluke o slanju svojih aviona Ukrajini mora najprije uzeti u obzir svoju sigurnost.

“Ne može Poljska biti jedina članica NATO-a koja će preuzeti rizik, a da druge članice na neki način (...) ne podijele taj rizik s nama”, rekao je Jablonski.

MIG-29 je tip borbenog aviona koji je napravljen u bivšem Sovjetskom Savezu, a kako ukrajinska vojska već koristi zrakoplove ruske proizvodnje, to je najbolji izbor za ukrajinske pilote koji već znaju kako njima upravljati, kažu stručnjaci.

Navode, kako prenosi Reuters, da obuka pilota za upravljanje borbenim zrakoplovima proizvedenim u SAD-u može potrajati godinama, a i zahtijeva drugačiji način održavanja.

U jeku pitanja oko MIG-ova, u srijedu u Poljsku putuje američka potpredsjednica Kamala Harris.

Taj je put bio predviđen prije nego je Poljska iznenadila Washington svojoj ponudom o tim zrakoplovima.

Uz razgovore s najvišim poljskim dužnosnicima, kao i s kanadskim premijerom koji je na turneji po Europi, Harris bi se trebala sastati i s izbjeglicama koji su pobjegli iz Ukrajine pred ruskom ofenzivom.

VIDEO U nekoliko gradova privremeno primirje zbog evakuacije civila, Kina optužuje NATO da je 'zakuhao' rat u Ukrajini.

rat pored rata

Ukrajini prijeti katastrofa: Tko je 'peta kolona' diverzanata koja napada konvoje? Ljudi ne mogu do vode i hrane

Prema zadnjim informacijama s terena, priču u pozadini velikih humanitarnih inicijativa nazivaju “ratom pored rata”, tj. načinom borbenog djelovanja izvan već poznatih bojišta koje su okupirale ruske trupe. Ponekad dobiju upozorenja na kojim koridorima vrebaju diverzanti, humanitarna “peta kolona”, kako ih nazivaju, kojima je krajnji cilj da pošiljka ne stigne do korisnika kojem je namijenjena, no nije uvijek tako. Upravo zato svi jedva čekaju toliko najavljivani humanitarni koridor kako bi ono što su prikupili uspjeli i dopremiti tamo gdje je najpotrebnije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Behemot
Behemot
11:48 09.03.2022.

Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 713 - embargo na uvoz oružja za Hrvatsku - Za ovu rezoluciju glasovalo je svih 15 članica VS UN, pet stalnih (Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, SSSR, Kina, SAD) i deset nestalnih članica (Austrija, Belgija, Obala Slonove Kosti, Kuba, Ekvador, Indija, Rumunjska, Jemen, Zair i Zimbabve). Agresija na Hrvatsku koju su izvršile JNA, Srbija, Crna Gora, uz pomoć pobunjenih hrvatskih Srba i elemenata iz BiH, bila je u najžešćem udaru.

Avatar xilandar
xilandar
02:41 10.03.2022.

Jel hrvatska poslala ista?

Avatar BitceSveOK
BitceSveOK
15:53 09.03.2022.

Ne mogu se strani zrakoplovi više stacionirati u Ukrajini, moraju doletjeti iz neke druge države u napad. Možemo samo zamisliti ruski odgovor prema toj državi. Ono što su Rusi istresali po Siriji na ISIL izgledalo je kao smak svijeta, a to si niti jedna država u Europi ne želi priuštiti.