Procedura Europske komisije

Poljskoj 'nuklearna opcija'

Foto: Reuters/ PIXSELL
Supporters of Law and Justice party walk during pro-government demonstration in Warsaw, Poland December 13, 2015. REUTERS/Kacper Pempel TPX IMAGES OF THE DAY
Foto: Reuters/ PIXSELL
(L-R) Slovakia Prime Minister Robert Fico, Polish Prime Minister Beata Szydlo, German Federal Chancellor Angela Merkel and Martin Schulz , the president of the European Parliament during family photo of EU leaders at the first day of European Summit in
07.01.2016.
u 00:05
Od 13. siječnja mogla bi se pokrenuti procedura nadzora u tri koraka nad Poljskom u kojoj postoji prijetnja za vladavinu prava
Pogledaj originalni članak

Procedura po kojoj EU može disciplinirati euroskeptičnu i konzervativnu poljsku vladu, za koju Bruxelles sumnja da predstavlja sustavnu prijetnju vladavini prava kao temeljnoj europskoj vrijednosti, propisana je tek nedavno, u ožujku 2014., i nikad do sad nije bila testirana u praksi.

Očekuje se da će Komisija pokrenuti tu proceduru sljedećeg tjedna, 13. siječnja, a iako krajnja konzekvencija može biti oduzimanje prava glasa Poljskoj unutar Vijeća EU, put do takvog najstrožeg oblika sankcija dugotrajan je i malo tko vjeruje da će do sankcija zaista doći.

Unija političkih veza

Povod za konfrontaciju Bruxellesa i Varšave promjene su poljskih zakona, koje EU vidi kao narušavanje neovisnosti pravosuđa i gušenje slobode medija, a vladajuća poljska stranka Pravo i pravda vidi kao reforme koje će "izliječiti našu zemlju od bolesti".

Nakon što je europski povjerenik Günther Oettinger u nedjelju izjavio da postoji dovoljno razloga za aktiviranje mehanizma za nadzor vladavine prava u Poljskoj, poljski ministar vanjskih poslova Witold Waszczykowski pokušao je objasniti zbog čega su promjene zakona o medijima izglasane unatoč upozorenju Bruxellesa da se to ne čini.

– U medijima je slijeđen lijevi politički koncept koji je postavila prethodna vlada. U tom konceptu svijet se po marksističkom modelu trebao kretati samo u jednom smjeru: prema novoj mješavini kultura i rasa, svijetu biciklista i vegetarijanaca, koji žele samo obnovljive izvore energije i koji se bore protiv bilo kakvog oblika vjere – rekao je ministar Waszczykowski u razgovoru za njemački tabloid Bild. Stranka Pravo i pravda, koja je na izborima u listopadu 2015. osvojila natpolovičnu većinu u parlamentu, promiče konzervativne katoličke vrijednosti.

– Ako mediji kritiziraju naše promjene, moramo to zaustaviti. Javni mediji nisu uključeni u političke rasprave, njihov je posao samo to da točno informiraju javnost – rekao je Ryszard Terlecki, šef kluba zastupnika Prava i pravde.

Potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans pisao je poljskoj vladi uoči glasanja o spornom medijskom zakonu, no njegovo je upozorenje ignorirano, a poljski ministar vanjskih poslova u razgovoru za Bild jučer je objasnio zašto:

– Dužnosnik EU, koji je izabran zahvaljujući političkim vezama, piše demokratski izabranoj vladi... Gospodin Timmermans za mene nije legitiman partner – rekao je ministar Waszczykowski.

Konfrontacija Varšave i Bruxellesa mogla bi trajati godinama jer procedura nadzora nad zemljom članicom EU u kojoj postoji prijetnja za vladavinu prava ima tri koraka i svaki od njih traje dugo. Aktiviranje članka 7. temeljnog ugovora EU, koji dopušta uvođenje sankcija oduzimanjem prava glasa nekoj državi članici u Vijeću EU, smatra se "nuklearnom opcijom" za kojom ne treba olako posezati i stoga je u EU 2014. dogovoren novi mehanizam, tzv. "postupak prije članka 7".

Nužna podrška 23 države

Taj mehanizam sada bi se prvi put mogao otvoriti u slučaju Poljske i smisao je da se, prije mogućih sankcija, otvori dijalog s problematičnom državom. Prvi korak u tom dijalogu je ocjena Komisije, u kojoj Bruxelles obrazlaže zbog čega je točno zabrinut za vladavinu prava, a država članica na to obrazloženje šalje svoje pismeno protuobrazloženje. Drugi korak, u slučaju da Komisija i dalje inzistira, a da se država članica ne složi s Komisijom i ne popravi stanje, izdavanje je Komisijine preporuke, s točno zadanim rokom u kojem država treba ispuniti preporuku. Ako država to učini, postupak se prekida, no ako država odbije ispuniti preporuku, EK predlaže aktiviranje članka 7. Ali i o takvom prijedlogu tada tek treba odlučiti Vijeće EU, gdje ga moraju podržati četiri petine od ukupno 28 država članica, dakle 23 države.

>> EU prijeti Poljskoj zbog stavljanja medija pod nadzor vlasti

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

PO
pozornik66
01:27 07.01.2016.

Bravo Poljaci mi u Hrvatskoj bi tribali tako postupat i uvest kontrolu državnih medija

MA
..Marsijanac
05:20 07.01.2016.

Bravo Poljaci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MA
..Marsijanac
05:24 07.01.2016.

– U medijima je slijeđen lijevi politički koncept koji je postavila prethodna vlada. U tom konceptu svijet se po marksističkom modelu trebao kretati samo u jednom smjeru: prema novoj mješavini kultura i rasa, svijetu biciklista i vegetarijanaca, koji žele samo obnovljive izvore energije i koji se bore protiv bilo kakvog oblika vjere.>>>> Svi znamo o cemu se tu radi. Bez potpune LUSTRACIJE Hrvatska nece nikad biti slobodna. Bod krinkom socijalizma crveni su se uvukli u sve pore zivota u nasoj Domovini. Tome se mora vec jednom stati na kraj.