Što nas čeka NAREDNIH DANA?

Vrijeme ruši rekorde! Poludjeli studeni: južina i glavobolje

Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
U jakoj južini danas su uživali samo igrači picigina na splitskim Bačvicama
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zoran Vakula glavni meteorolog HRT-a kaže kako bi studeni po količinama oborina mogao biti i rekordan
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Zoran Vakula glavni meteorolog HRT-a kaže kako bi studeni po količinama oborina mogao biti i rekordan
20.11.2016.
u 21:57
U Zagrebu u Maksimiru jučer je izmjereno rekordnih 19.5 Celzijevih stupnjeva, a temperatura mora ponegdje je bila i 20
Pogledaj originalni članak

Vrijeme se baš urotilo protiv imena ovog mjeseca, jer od studeni ovih dana nije ostalo ni “s”. Eto, imamo vremenski oksimoron – topli studeni. Zatoplilo je toliko da je jučer u Karlovcu i Senju dnevna temperatura zraka dosegla čak 21 Celzijev stupanj, dok je danas isto toliko bilo u Daruvaru. A u Dubrovniku temperatura mora bila je tek za stupanj niža. Snijega pak, prema podacima DHMZ-a, danas nije bilo nigdje.

Da smo izloženi neobičnom zatopljenju, svjedoči i podatak da je u zagrebačkom Maksimiru, gdje podaci o mjerenju postoje od 1949., jučer oboren toplotni rekord za studeni. Naime, izmjereno je rekordnih 19,5 Celzijevih stupnjeva, dok je do tada najtoplije bilo 1951. i 1959. kada je živa u termometru dosegla 18 stupnjeva. Za one koje zbog ovakve topline muči glavobolja, hunjavica, umor i bezvoljnost, nema baš povoljnih vijesti jer će i cijeli ovaj tjedan obilježiti toplo vrijeme, ali i obilnija kiša, pogotovo od sredine prema kraju tjedna.

– Ostvare li se trenutačne prognoze, srednja najviša temperatura zraka od 18. do 25. studenoga u mnogim će mjestima, posebice u kopnenoj Hrvatskoj, biti rijetko visoka u povijesti mjerenja za ovo doba godine. Ponegdje vjerojatno – kao nikada. A iznadprosječne topline bit će i tijekom noći i jutra. Uz toplinu, dani će ponegdje i dalje biti kišni. Osobito na Jadranu, ponajviše sjevernom, gdje je teško jamčiti da će biti ijedan dan bez barem poneke kišne kapi. Mjestimice, posebice u Rijeci, gdje je od početka mjeseca do 19. studenoga u 19 sati palo čak 356 litara kiše na četvornome metru, i gdje prognostičari DHMZ-a upozoravaju na obilniju kišu i u sljedećim danima, ovaj će studeni biti kišovit kao rijetko koji u povijesti mjerenja. Možda čak i rekordan – najavio je glavni meteorolog HRT-a Zoran Vakula.

>> Zimska oprema obvezna na brzim cestama bez obzira na vrijeme

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar bosanac1951
bosanac1951
22:11 20.11.2016.

Manje će se potrošiti za grijanje...

MM
maximilijanalexandar.max
22:26 20.11.2016.

Navijam da nebude opće zime

VE
velikiimali
22:34 20.11.2016.

Ljeto nam se vratilo u grad.....