TEHNIKA Službe mogu prisluškivati svakoga, u suradnji s telekompanijama

Pomaže samo mobitel s kriptozaštitom

14.10.2005.
u 19:27
Pogledaj originalni članak

Tek kada neki političar otkrije da je prisluškivan (S. Letica), a drugi političar (I. Račan) bezuspješno pokušava uvjeriti javnost kako on to nije naredio, uspije se govoriti i o tehničkim mogućnostima prisluškivanja.

Najveći globalni prisluškivač je američki satelitski sustav "Echelon", a u tu tajnu mrežu uključena je i Hrvatska, od sredine devedesetih. Isporuka američke opreme omogućila je hrvatskim tajnim službama višegodišnje "skidanje" telefonskih razgovora Slobodana Miloševića, a malo je poznato da su te snimke dio haaških dokaza protiv njega.

Za razliku od "Echelona", koji može obrađivati dnevno tri milijarde razgovora, mailova i sl., naši građani i političari, poneki kriminalac bivaju prisluškivani "zemaljskim" uređajima. Neograničeno prisluškivanje omogućeno je tajnim službama i to samo u suradnji s telekomunikacijskim kompanijama, te uređajima koji stoje od 400.000 dolara naviše. U upotrebi su i jeftiniji, mobilni "presretači" razgovora, tzv. IMSI-Catcheri (hvatači identitetskog broja mobitela), a najpoznatiji proizvođači te opreme su tvrtka "Rohde & Schwartz" iz Münchena, te neke izraelske kompanije. Samo bi vladine organizacije smjele biti kupci, no trgovci imaju širu klijentelu.

 IMSI-hvatač simulira redovnu baznu stanicu i prepoznaje identifikaciju mobitela. Svaki korisnik mobitela ima naime svoj posebni broj "prepoznavanja", pohranjen u bazi podataka telekompanija, s kojima tajne službe imaju ugovore. Zbog propusta u organizaciji komunikacijskih mreža (nije predviđena autorizacija baznih stanica), korisnik IMSI-hvatača neprimjetno se ubacuje u promet, a za to obično treba manje od sekunde.

Presretnuti signali iz mobitela pohranjuju se i analiziraju, te potom propuštaju do "regularne" bazne stanice, a istodobno je moguće "obrađivati" od 10 do 120 razgovora, uređajem veličine laptopa s antenom. Zaštitu pružaju mobiteli s ugrađenom kriptozaštitom, ili uređaji veličine kutije za cigarete koji se priključuju na mobitel, računalo ili fiksni telefon, a stoje nekoliko tisuća eura.

Pogledajte na vecernji.hr