PLANET POLITIKE

Pometen 'veliki kancelar’

11.01.2007.
u 16:07
Pogledaj originalni članak

Nova vlada u Beču i dolazak crveno-crne, tzv. velike kolicije na njezino čelo, popraćeni su u javnosti, nakon više od tri mjeseca natezanja oko podjele ministarskih mjesta, s nevjericom. Je li Austrija sada zaista dobila vladu ili je to sve skupa još uvijek samo šala? To se pitanje često može pročitati u medijima.

Dosadašnji kancelar i predsjednik narodnjaka Wolfgang Schüssel ishodio je maksimum ministarskih mjesta za “crne”, među ostalim ključna ministarstva, financija i vanjskih poslova, premda je njegova stranka na parlamentarnim izborima izgubila osam posto glasova. Novi kancelar je, doduše, socijalist Alfred Gusenbauer, ali je lijevo biračko tijelo nezadovoljno njegovim popuštanjem Schüsselu u koalicijskim pregovorima. Čak se i studij mora dalje plaćati iz vlastitig džepa.

Schu00FCssel nije uspio na mjesto vicekancelara i ministra financija progurati “glamuroznog” Karla Heinza Grassera, izvanstranačkog ministra, svog prijatelja i miljenika tabloida, koji sada odlazi iz politike. Plan je (navodno) bio da Grasser – nekadašnji Haiderov prijatelj – na čelu ključnog resora kao što su financije, nakon godinu dana izazove prijevremene izbore, koji bi narodnjake opet doveli na čelo vlade. Međutim, “velika koalicija” je ipak zaživjela, ali je odmah na početku pomela “velikog kancelara” Schüssela.

Usprkos najavama da će Schüssel biti vicekancelar ili čak ministar unutarnjih poslova u novoj vladi, to se nije obistinilo. Schüssel se vraća u parlament, doduše kao predsjednik zastupničkog kluba svoje stranke, ali to je daleko ispod njegovih političkih ambicija.

Schüssel je političar koji je zaljubljen u moć i vlast. Valja se prisjetiti da je bez razmišljanja u vladu uveo desnog populista Jörga Haidera, nakon čega je Europska unija Austriji uvela sankcije, koje su bile na snazi dulje od godinu i pol. I danas Haiderova stranka BZÖ i slobodnjaci imaju 15 posto glasova i Schüssel je i sada mogao sastaviti desno-desnu koaliciju, ali to iz obzira prema Uniji ipak nije učinio.

Dakako, ambiciozni 61-godišnjak Schüssel neće se pomiriti s pasivnim položajem u političkom zapećku, nego već gleda prema Bruxellesu, gdje bi – navodno – rado naslijedio Solanu. Preko svoje bliske suradnice, ministrice vanjskih poslova Ursule Plassnik, Schüssel ima “oči i uši” u glavnom gradu Europske unije.

S druge strane, ipak je sve to politički ples u tročetvrtinskom taktu. Austrija je danas među četiri najbogatije zemlje Europske unije. Njezini su stanovnici po kupovnoj moći i bogatstvu pretekli čak Švicarce. Politička sudbina “velikog kancelara” danas više nije važno pitanje.

Pogledajte na vecernji.hr