Američki državni tajnik Mike Pompeo posjetio je u četvrtak Vatikan, ali ga papa Franjo nije primio. Prošle godine je Franjo primio Pompea. Sada je s Pompeom razgovarao državni tajnik kardinal Pietro Parolin i tijekom razgovora, proteklog u “srdačnoj atmosferi” svaka je strana “predstavila svoje držanje prema odnosima s Kinom”, objasnio je novinarima šef ureda za tisak Svete Stolice Matteo Bruni.
Prije dolaska u Rim, Pompeo je u SAD-u dao izjavu kako bi Vatikan trebao prekinuti sporazum s Kinom oko imenovanja biskupa. Taj sporazum je potpisan 2018., a sada po njegovu isteku i Kina i Vatikan ga namjeravaju produžiti. Mediji su napisali kako papa Franjo neće primiti Pompea upravo zbog te izjave kojom se miješa u vatikanske poslove. Službena vatikanska izjava je kako Franjo nije primio Pompea, jer se u SAD-u za mjesec dana bira novi predsjednik i ne želi se ni na koji način utjecati na birače.
Puno jasniji je bio vatikanski državni tajnik za odnose s drugim zemljama mons. Richard Gallagher, koji je zajedno s Parolinom bio na razgovoru s Pompeom kazavši “neka Trump ne instrumentalizira Papu za svoju predizbornu kampanju”.
Prolin je kazao kako je “Papa jasno kazao da ne prima političke čelnike u vrijeme predizborne kampanje” u njihovim zemljama.
Je li Vatikan iritiran Pompeovom izjavom o potrebi prekida odnosa s Kinom?
- Iritiran ne, ali iznenađen da, premda dobro poznajemo stajalište Trumpove administracije, kao i tajnika Pompea po tom pitanju, kazao je Parolin.
Vatikan je prije dvije godine potpisao ugovor s Kinom da će u izboru novih biskupa odlučivati i Peking. Uostalom takve je sporazume Vatikan imao i s mnogim drugim realsocijalističkim zemljama.
Inzistiranje Trumpove administracije na prekidu ili ohlađenju odnosa s Kinom nije dobro viđeno nigdje. Pa i talijanski premijer Giuseppe Conte, te ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio, su glatko odbili Pompeove prijedloge tijekom njihova razgovora s američkim državnim tajnikom u srijedu.
Parolin i Pompeo u 45-minutnom razgovoru obuhvatili su i teme vezane za sukobe i krize na Kavkazu, Srednjem istoku i Istočnom Sredozemlju.