Hrvatske županije godišnje od naslijeđene imovine naplate samo 8,5 milijuna kuna poreza i po toj svoti ulazimo u red država koje minimalno oporezuju nasljednu imovinu svojih građana.
Porez na nasljedstva i darove iznosi 5 posto, a plaća se na svotu iznad 50 tisuća kuna. Prvi nasljedni red ne plaća nikakav porez na imovinu stečenu nasljedstvom i darivanjem, bilo da je riječ o nekretninama, štednji, slikama ili nekim drugim vrijednostima.
Globalni prosjek 7,67%
Kad je riječ o nekretninama, ostali nasljednici plaćaju 5 posto poreza na promet nekretninama u trenutku kad ih prenose na sebe. Na svojem predavanju u Zagrebu, francuski ekonomist Thomas Piketty upro je prstom upravo u izostanak poreza na naslijeđene nekretnine te je predložio da slijedimo praksu drugih država koje jače oporezuju imovinu građana. – Svrha oporezivanja nasljedstva nije to da suzbije nasljeđivanje i penalizira privatno vlasništvo. Moramo rebalansirati porezni sustav tako da se smanji porezni pritisak na plaće, osobito one niske i srednje, a s druge strane proporcionalno poveća oporezivanje najviših plaća, nasljedstva i imovine – kazao je Piketty u intervjuu Večernjem listu, spominjući pritom da neke zemlje imaju progresivne stope, i do 40 posto u SAD-u, 55 posto u Japanu, Francuskoj 45 posto na ekstremno visoka nasljedstva.
Međunarodna mreža računovodstvenih i konzultantskih tvrtki UHY lani je predstavila svoje istraživanje na tu temu te tvrdi da prosječna globalna stopa poreza na nasljedstvo i nekretnine iznosi 7,67% za posjede u vrijednosti do 3 milijuna USD, a za posjede u vrijednosti do 350.000 USD 1,9%. Očito je da se Pikettyjeve vršne stope ne primjenjuju tako često jer bogati putem raznih zaklada i drugih oblika potrošnje nalaze načina da izbjegnu porezne škare. Gotovo sve zemlje postavile su limite do kojih se nasljedstvo uopće ne oporezuje ili pak imaju izuzeća za prvi nasljedni red, kao što je to situacija i u Hrvatskoj.
Poreze treba smanjivati
Hrvatska je najavila Europskoj komisiji da će uvesti porez na nekretnine, ali zasad je na čekanju, a nijedna vlada dosad nije spominjala uvođenje ili povećanje poreza na nasljedstvo. Inače vrlo kritični prema Pikettyjevim idejama, neki hrvatski opinion makeri, poput burzovnog ulagača Nenada Bakića, smatraju da bi trebalo razmisliti o tom njegovom prijedlogu jer bi porez na nasljedstvo (i nekretnine?) bio “jako dobar alat za smanjivanje nejednakosti i rasturanje sitno-rentijerskog mentaliteta”. No ni u HDZ-u ni u SDP-u ne planiraju mijenjati postojeći sustav oporezivanja nasljedstva.
Oštro se tome protivi i Guste Santini, koji je odmah najavio tribinu kako bi se usprotivio Pikettyjevu prijedlogu. – Da bi neka zemlja bila razvijena, treba imati što veće bogatstvo. Oporezivanjem nekretnina i nasljedstva mi bismo to bogatstvo smanjivali, a u isto vrijeme uzimali bismo kredite i trošili bogatstvo drugih. Hrvatska mora povećati nacionalnu štednju i investicije. Rješenje za našu zemlju je smanjenje porezne presije, a ne povećanje – kaže Santini.
>>Piketty udara na bogate, Sinn gura duge reforme
>>Piketty: Ako Hrvatska ima porez na nasljedstvo od nula posto, mislim da imate problem
>>Milanović iščitao Kapital, ali uzalud - ne vidi se u mjerama
Još treba porez na i zrak i to bilo to.