Ministar financija Zdravko Marić u srijedu je rekao da oporezivanje šećera u sokovima po novim stopama koje predlaže Vlada ne znači izravno povećanje prihoda Ministarstva zdravstva.
Taj porez nema specifičnu namjenu, pa ni prihod od njega nije namjenski nego opći i služi za podmirenje općih potreba iz državnog proračuna, rekao je Marić, odgovarajući na pitanje može li Ministarstvo zdravstva zbog većih stopa na šećer računati na veće prihode.
Istaknuo je da Vlada ne uvodi novi porez nego korigira postojeći, pa se tako udio šećera u bezalkoholnim pićima neće prema Vladinu prijedlogu oporezivati s 40 kuna na sto litara, nego ovisno o postotku šećera u tim pićima.
Što se tiče mogućeg povećanja trošarina na duhan i alkohol, Marić je rekao kako će krajem godine porasti trošarine, pa pretpostavlja da će to proizvođači uračunati u cijene.
"Ne predlažemo dramatičan skok koji bi poremetio tržišne odnose", rekao je Marić.
Rast cijena duhanskih proizvoda, alkoholnih i bezalkoholnih pića neće državi donijeti ništa. Neki će možda trošiti malo manje, drugi isto, ali će se povećati broj onih koji navedene proizvode kupuju u susjednim državama, a kupovat će se više i drugi proizvodi jer kad si već tu, zašto ne. Pri tome je ciljani iznos za povrat poreza sve lakše dohvatiti. Na jednom rezervaru goriva uštedi se 50-ak kn i time otplati troškove puta, jamnica od 1,5l u BiH košta 4kn (može se kupiti i ona sa oznakom 50lp povrata ambalaže!!!), gajba karlovačkog 80kn itd. jeftiniji je alkohol, cigarete (uz ograničenje unosa u zemlju), voće, povrće, sokovi, deterdženti itd. Na potrošenih 1000kn uz povrat poreza uštedite oko 300kn. Direktni gubitak države nije samo PDV (to bi bilo oko 150-200kn ) nego trošarine na alkoholna pića i cigarete, trošarine i PDV na gorivo ( na 50l benzina ili dizela to je u grubo 250kn). Brojke jesu iz rukava (odokativne) ali na ovako potršenih 1500kn država izgubi gotovo 500kn.