Kolumna

Poreznom reformom najlakše postići privid promjena

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Smanjenje poreza
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Ministar Marić sudjelovao u videokonferenciji s ministrima financija država članica EU
24.06.2020.
u 08:15
Poželjna je odlika dobrog poreznog sustava stalnost jer česte promjene unose neizvjesnost, zbrku, nemogućnost planiranja
Pogledaj originalni članak

Hrvatski porezni sustav daleko je od idealnog, ali i takav kakav jest ne nalazi se na vodećim mjestima po uzrocima koji koče poslovnu klimu, gospodarski razvoj i općenito bolje uvjete poslovanja i života u zemlji. Znatno ispred porezne politike, problem predstavljaju korupcija, loše upravljanje državnom imovinom, sporost u donošenju odluka, dugi sudski procesi, preveliko uplitanje politike u sve sfere života, teritorijalna rascjepkanost, prenormiranost... 

Svejedno, porezi su omiljena predizborna tema i vrlo često velika opsesija političara pa gotovo da i nismo imali vladu koja svoj mandat nije započinjala čeprkanjem po poreznim propisima i nazovi ispunjavanjem izbornih obećanja. Promjene poreza predstavljaju se kao ključna reforma, a zapravo to je najlakši način da se stvori privid promjena. 

Za sve drugo treba vrijeme, strpljivost, konsenzus pa i određena žrtva da se dođe do rezultata, a za to ni političari ni javnost uglavnom nisu spremni.

Kad je o porezima riječ, jedna od poželjnih osobina dobrog poreznog sustava jest i stalnost, jer česte promjene unose neizvjesnost, zbrku, nemogućnost planiranja, no malo kad se vodi računa o toj osobini. Lijeva politička opcija u pravilu malo jače pritišće na poduzetnike, bogatije skupine i kapital, desna omekšava taj pristup, no, ruku na srce, i jedni i drugi proteklih su desetljeća nastojali smanjiti pritisak na plaće i sve karte stavljali na oporezivanje potrošnje. 

Tako bi, uz neke sitne finese, moglo biti i u mandatu iduće Vlade bez obzira na to hoće li je sastavljati lijeva ili desna koalicija.

Osjetnije smanjenje porezne presije moguće je samo u kombinaciji sa smanjenjem javnih rashoda, a kod nas su oni uglavnom vezani za mirovine, socijalne transfere, zdravstveni sustav i ostale nemale troškove javnog sektora. S obzirom na razmjere pandemije i veliku ovisnost države o turizmu, prije bi se moglo dogoditi da će nova vlast, bez obzira na lijepo upakirane predizborne planove, gubitke pokrivati nekim novim kriznim porezom ili povećanjem postojećih.

VIDEO: Porezi i doprinosi - Hrvatska i dalje europski rekorder u prikupljanju PDV-a

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.