Majka hrabrost

Porod trudnice u komi svjetski je uspjeh hrvatskih liječnika

Foto: Goran Stanzl/Pixsell
trgo (1)
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
trgo (1)
trgo (1)
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
16.05.2011.
u 21:27
Mozak Petre G. Trgo više nije slao vitalne signale pa su liječnici morali imitirati život
Pogledaj originalni članak

Rođenje zdrave bebe Mile Trgo prije 15 dana, nakon što je njena majka Petra Grgošević Trgo u dubokoj komi provela 65 dana, svjetski je uspjeh liječnika zagrebačke Vinogradske bolnice.

Naime, liječnici su u svijetu od 1982. godine, nakon što je majka doživjela moždanu smrt, samo trideset puta pokušali održati trudnoću, a samo su četiri bebe rođene žive.

– Kada je pacijentica 25. veljače stigla u bolnicu, bila je u najdubljem stadiju kome i bilo je jasno da se neće oporaviti – ispričao je anesteziolog dr. Aleksandar Gopčević, koji je nakon molbe oca Mire Trge da se pokuša spasiti Petrina beba do zadnjeg dana, s ginekologinjom dr. Vesnom Košec, koja se brinula o trudnoći i razvoju bebe, skrbio o njoj.

– Tijekom prvog snimanja glave na MR-u pacijentica je doživjela zastoj srca i prestanak disanja pa smo je reanimirali. Usto, po načinu njena ponašanja i nalazu MR-a zaključili smo da je u najdubljoj vrsti kome bez ijednog spontanog refleksa – naglasio je dr. Gopčević.

>>Detalje o velikom uspjehu hrvatskih liječnika koji su omogućili da se Mila rodi nakon majčine moždane smrti pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

IV
Ivekivek
23:11 16.05.2011.

Kada bi nam političari barem djelomično bili uspješni kao ovaj doktorski tim. Čini se da su svi najgori doktori prešli u političare.......

JO
joshua
23:29 16.05.2011.

Uopće ne sumnjam da je u svojem najboljem izdanju i u svojim najsvjetlijim trenucima naše zdravstvo sposobno za vrhunske dosege. Nažalost, svakodnevica je drugačija. Svakodnevica je da se nakon otpusta iz bolnice zbog preživljenog moždanog udara otpusno pismo čeka u pravilu oko mjesec dana. Bez otpusnog pisma nema fizikalne terapije, posjeta fizioterapeuta, niti terapije stacionarnog tipa (čitaj: toplica), nema ničeg osim andola. Kad pismo napokon stigne, tek onda valja stati u red za termin koji se čeka minimalno mjesec dana. Dakle, u Hrvatskoj oboljeli od moždanog udara na fizikalnu terapiju moraju čekati najmanje DVA MJESECA nakon otpusta iz bolnice iako se zna da je za njihov oporavak presudni sati i dani, kamoli tjedni. Uz najdublju sućut gosp. Trgi zbog gubitka supruge i doista najiskrenije čestitke i dobre želje za malu Milu, recite mi koje od ta 2 lica hrvatskog zdravstva hrvatski građani češće vide?

OB
-obrisani-
23:04 16.05.2011.

Svaka čast timu i moje poštovanje!