Proslava sv. Ante u G. Močilima

Posavljaci ne zaboravljaju svoja ognjišta i zavičaj

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
13.06.2019.
u 15:36
Govoreći o prognanim Posavljacima koji su večer uoči proslave kao hodočasnici pješice došli iz petnaestak kilometara udaljenog slavonskobrodskog prigradskog naselja Podvinja, on je rekao kako ga oni zapravo podsjećaju na izraelski narod iz Staroga zavjeta
Pogledaj originalni članak

U današnjoj općoj gužvi informacija, riječi i govora teško čujemo ljudsku riječ. Slabo komuniciramo kao ljudi direktno među sobom, a koliko je onda tek teško čuti Božju riječ. Stoga ću ovdje citirati svetog Antu pa reći: Neka prestanu riječi, neka počnu govoriti djela! Sveti Ante je primjer kako izaći iz svega toga – rekao je fra Stipan Klarić, župnik u župi Veljaci kraj Ljubuškog. On je danas (četvrtak) u sklopu obilježavanja Dana sv. Ante Padovanskog u istoimenoj povratničkoj župi u Gornjim Močilama-Sijekovcu u Bosanskoj Posavini pred nekoliko stotina vjernika predvodio svečanu svetu misu.

Govoreći o prognanim Posavljacima koji su večer uoči proslave kao hodočasnici pješice došli iz petnaestak kilometara udaljenog slavonskobrodskog prigradskog naselja Podvinja, on je rekao kako ga oni zapravo podsjećaju na izraelski narod iz Staroga zavjeta, koji je hodio pustinjom do svoje obećane zemlje.

- To je neki simbol i znak nade da Posavljaci ipak ne zaboravljaju svoja ognjišta. Važno je da oni dolaze u ovaj kraj, okupljaju se i vjeruju da će situacija jednom biti bolja, a Bog će već učiniti u budućnosti da život ponovno procvate iz ovoga mrtvila - poručio je Klarić.

Zaslugom župnika Ivana Tolja, Gornja su Močila u proteklih trinaest godina pretvorena u središnju točku društvenog života prognanih Hrvata Bosanske Posavine. Pokrenuto je nekoliko projekata koji bi trebali ubrzati povratak i učiniti ga održivim. U proteklih godina najviše se radilo na izgradnji pomoćnih pratećih objekata u župi, povezanih s planiranim pokretanjem proizvodnje meda i drugih proizvoda.

- Izgradili smo objekt površine dvjestotinjak četvornih metara u koji možemo smjestiti alat, opremu i mehanizaciju, što je pretpostavka za pokretanje projekta. Drugi korak je stručno osposobljavanje voditelja, a nakon toga dolazi finalizacija. Ključno je da će nam biskupija iz Graza omogućiti povlačenje više od stotinu košnica i opreme za projekt, a na nama je da stvorimo preduvjete za realizaciju – rekao je Mario Soldan, jedan od najaktivnijih povratnika u župi.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

LI
LizaLimenni
16:01 13.06.2019.

Sta napisati o doticnom, a da ne dobijem ban!

Avatar Dumen
Dumen
17:12 13.06.2019.

Praznovjerje i opsjena

BR
Brđo
17:35 13.06.2019.

Dobro se sijećam 1992 kad su u srpnju zbrisali u njemačku njih89%