Kako bi se zakrpale rupe u zdravstvenom sustavu, predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu i udruge pacijenta složni su da je najbolje poskupiti cigarete za tri kune pa kroz porez na rizično ponašanje pribaviti novac. Nema dvojbe da pušenje spada u rizično ponašanje, ali trebaju li samo pušači plaćati cijenu manjka novca u proračunu, a ne i svi drugi ovisnici koji se također rizično ponašaju i ugrožavaju zdravlje? Košta i liječenje ovisnika o alkoholu, o ekstremnim sportovima, drogama, promiskuitetnih koji su se zarazili spolnim bolestima, pretilih, pa se nameće pitanje je li riječ o diskriminaciji ako se sankcioniraju samo pušači.
A što je sa šećerom?
Kod nas je više od trećine pušača i računica države je jasna.
– Ovdje je lova u pitanju, u zdravstvu su veliki dugovi i ovim prijedlogom gađaju se pušači koji bi trebali najviše platiti jer je njih najviše, a ne ide se na druge građane koji se također rizično ponašaju. Vlada će se braniti da su imali legitiman cilj, zaštitu zdravlja ljudi, a jasno je da su napravili kalkulaciju da bi najviše novca mogli prikupiti od prodaje cigareta. No teško se može dokazati diskriminacija pušača, ali je ne mogu isključiti. Činjenica je da mi pušači svojim ponašanjem doprinosimo razvoju bolesti i nije mi sporno da više sudjelujemo u pokrivanju troškova liječenja. Ali nepravedno je udariti samo na pušače jer postoje i brojne druge skupine koje se rizično ponašaju poput alkoholičara – kaže ustavnopravni stručnjak Mato Palić.
Iako zdravlju šteti i pretilost, teže je, kaže, dokazati je li to posljedica nezdravog života ili hormonalnog poremećaja. Ako se netko seksualno neodgovorno ponaša i ako je nekog zarazio HIV-om, to je, dodaje, teže utvrditi jer tko će to priznati, a i time se ulazi u nečiju privatnost. Ista je stvar i s bavljenjem ekstremnim sportovima i ljudima koji obolijevaju jer se ne kreću jer tko će utvrditi koliko se kreću. Zato je državi najlakše oporezovati pušače. Na pitanje otvara li oporezivanje rizičnog ponašanja pušača Pandorinu kutiju i može li voditi tome da se jednom diskriminiraju bolesni u odnosu na zdrave i više plaćaju Palić uzvraća: “Moglo bi.” Palić se pita i zašto se nije povećao porez na šećer koji je najgori ugljikohidrat i brže dovodi do loših promjena u organizmu nego pušenje. Psihijatar prof. Vlado Jukić podržava prijedlog da se oporezuje rizično ponašanje pušača i da se dio novca za zdravstvo prikupi poskupljenjem cigareta.
– Pušenje dovodi do niza zdravstvenih teškoća kod pušača u odnosu na nepušače i ne možemo ovaj prijedlog odbaciti zato što dovodi u “neravnopravnost” pušače u odnosu na druge ovisnike jer time tražimo alibi da se odbaci ovaj prijedlog. Ne može država odjednom oporezovati sva rizična ponašanja. Ali nemam ništa protiv ni da se od alkohola uzme određeni postotak za zdravstvo – kaže Jukić. Dodaje da se ne može tražiti oporezivanje ovisnika o drogama jer je to ilegalna aktivnost za razliku od pušenja. Inače, i pušenje je prema međunarodnoj kvalifikaciji bolesti – ovisnost.
Jednako sankcionirati sve
Odvjetnica Ines Bojić drži da bi bilo teško dokazati diskriminaciju – stavljanje u nepovoljniji položaj u odnosu na druge u usporedivoj situaciji. Ako je, kaže, pušenje u međunarodnoj klasifikaciji bolesti, postoji prvi korak koji upućuje na diskriminaciju, ali da bi se to utvrdilo, mora se utvrditi imamo li osobe u usporedivoj situaciji i postoji li legitimni cilj koji je ovdje jednostavno pravdati zaštitom zdravlja. Jesu li sredstva kojim želimo doći do tog cilja primjerena i nužna to je, kaže, pitanje za javnu debatu. Smatra da bi pušači trebali tužbom dokazivati da su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na alkoholičare ili druge ovisnosti.
– Kao nepušač, redovito vježbam, zdravo jedem i hvala Bogu zdrava sam i ne idem kod doktora i plaćam zdravstveno osiguranje koje ne konzumiram i mislim da je u redu sankcionirati one koji sami ugrožavaju svoje zdravlje, a tu ne mislim samo na pušače, nego i na druge ovisnosti – zaključuje Bojić.
Homoseksualci su po statistikama, koje se naravno prikrivaju, najskloniji raznim oboljenjima, posebno zaraznim i smrtonosnim čije liječenje košta mnogostruko više nego pušači koje otruju kemoterpaijom i našopaju morfijem kad dobiju rak pluća i održavaju na životu što dulje kako bi isisavali novac za "liječenje". Treba uvesti posebne poreze tj. skuplje zdravstveno osiguranje za pripadnike rizičnih skupina kao što su homoseksualci.