Polazimo s točke da dvije strane ulaze u pregovore s dobrom voljom i očekujemo da nećemo morati koristiti batinu, već mrkvu kako bismo ih ohrabrili da idu naprijed. Nagrada nije samo mirni i predvidiv odnos, već otvaranje sve više vrata za integracije u europske i transatlantske strukture, kazao je danas posebni izaslanik SAD-a za zapadni Balkan Gabriel Escobar, odgovarajući na pitanje što će se dogoditi ako jedna strana - Srbija ili Kosovo opstruira sporazum.
Escobar je potvrdio da se europski prijedlog ne tiče međusobnog priznanja, već normalizacije, ali je ponovio američki stav da na kraju treba doći do priznanja.
- Samo zato što podržavamo ovaj sporazum u ovom trenutku ne znači da ne vjerujemo da se države ne trebaju priznati i imati pune i pozitivne odnose kako bi regija bila zdrava i kako bi napokon izašla iz događaja 90-ih godina prošlog stoljeća - poručio je Escobar.
Također je kazao kako je Zajednica općina sa srpskom većinom obaveza koja se mora provesti, a američki je stav da se formira na način koji je pobjednički za obje strane.
Ma pitanje kako je rat u Ukrajini promijenio srbijanski politički odnos prema Rusiji kazao je da je da su svi, ne samo Srbija, traže načine za suzbijanje unutrašnjih ugroza stabilnosti, kako bi se bolje oduprijeti vanjskim prijetnjama. - Rekao bih da je Srbija jednostavno ponovno potvrdila da je njihova konačna aspiracija biti dijelom europske zajednice, EU, i da je kriza zaista pomogla ljudima da se fokusiraju na težak posao koji treba obaviti da bi se to dogodilo - kazao je američki izaslanik.
Govoreći o Rusiji i regiji zapadnog Balkana, kazao je kako očekuje miješanje "stranih faktora" na izbore u Crnoj Gori. - Mislim da će Rusija probati ubaciti neke narative kako bi stvorila tenzije između etničkih grupa u kampanji, preko svojih kanala dezinformacija i posrednika. Ali, vjerujem da su ljudi u Crnoj Gori razumni i pametni - zaključio je.
>> VIDEO Vučić 'šokirao' Hrvate: "Imaju odličnu vojsku i odličnu vojnu industriju i ja to poštujem..."
Dok ste mogli, mogli ste. Nisu vas se Srbi ni tada bojali a kamoli sada. Sve se plaća, sve se vraća.