Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović danas odlazi u predsjednički posjet Australiji i Novom Zelandu, prvi u 22 godine otkako je te države 1995. posjetio predsjednik Franjo Tuđman. Predsjednica putuje sa suprugom, što je uobičajeno za državne posjete, te sa sinom, čije će troškove snositi sama. Predsjednica će se u Australiji sastati s guvernerom, premijerom i drugim najvišim političkim dužnosnicima, kako na državnoj, tako i na razini saveznih država koje će posjetiti – Novi Južni Wales, Viktorija i Južna Australija. U Novom Zelandu, gdje će doputovati 19. kolovoza, sastat će se s guvernerkom i premijerom. U Zagreb se vraća 23. kolovoza.
– Australija i Novi Zeland imaju malo državnih posjeta, tako da je to i pokazatelj koliko uvažavaju hrvatsku zajednicu, ali i koliko je Hrvatska otvorena za bilateralnu suradnju te suradnju na razini EU i NATO-a – kažu na Pantovčaku.
Karte za susrete s iseljenicima su rasprodane, a čak su se morali tražiti veći objekti kako bi se što više Hrvata, kojih po statistikama u Australiji ima oko 180 tisuća, a po procjenama čak 300 tisuća, moglo susresti s predsjednicom. Kako doznajemo iz drugih diplomatskih izvora, u organizaciju su uključeni i australski koordinatori kako bi se izbjegla moguća neprimjerena ikonografija. U mjestu Fort Lincoln predsjednica će posjetiti ribare koji su razvili tehnologiju uzgoja tuna, dok će u Novom Zelandu obići najveći maslinik, inače u vlasništvu obitelji Šimunović, te neke od poznatih vinara. Predsjednica će u Sydneyu na sveučilištu Macquarie govoriti o hrvatskom kulturnom identitetu i jeziku, a u Canberri, na Institutu za međunarodne odnose, o globalnom iskoraku hrvatske vanjske politike. Neke od tema bit će migracije, klima, sigurnost i terorizam.
U Australiju odlazi i šef HGK Luka Burilović. Robna razmjena Hrvatske i Australije lani je iznosila 27,5 milijuna USD, sa suficitom na hrvatskoj strani, dok je razmjena s Novim Zelandom samo šest milijuna USD. Hrvatska je među članicama EU koja podupire sklapanje ugovora o slobodnoj trgovini, a Australija i Novi Zeland u svjetlu Brexita tragaju za novim partnerima u EU.
Drzavne posjete nisu vazna vjest ovdje, nema velike policijske kolone I ministri I Prime Ministar nemaju veliku pratnju iza sebe. Cak I u tisku se puno ne pise o tim posjetama.