Kolumna

Posljednji ispraćaj zlatnog zuba Lumumbe

Posljednji ispraćaj zlatnog zuba Lumumbe
25.06.2022.
u 14:01
U utorak navečer, na kraju radnog dana ispunjenog izvještavanjem o svim tim EU-temama, listao sam fenomenalan novi proizvod Večernjeg lista – digitalnu arhivu svih naših brojeva od 1959. do 2003. godine. Zumirao sam na izdanje od 14. veljače 1961. i naslov "Zločin protiv slobode".
Pogledaj originalni članak

Pa neka onda netko kaže da je Bruxelles dosadan grad i da su dopisnici iz EU fah-idioti koje zanima samo komitologija, taksonomija i slična EU-logija. Možda nekima jest, možda neki jesu, ali mi nismo od takvih.

U utorak navečer, na kraju radnog dana ispunjenog izvještavanjem o svim tim EU-temama, listao sam fenomenalan novi proizvod Večernjeg lista – digitalnu arhivu svih naših brojeva od 1959. do 2003. godine. Zumirao sam na izdanje od 14. veljače 1961. i naslov "Zločin protiv slobode". "Ubijen je kongoanski premijer Patrice Lumumba…", a šef jugoslavenske diplomacije Koča Popović odmah piše pismo predsjedniku Vijeća sigurnosti UN-a: "Definitivno je potvrđeno da je predsjednik legalne centralne vlade Republike Kongo mučki ubijen. Ovaj zločin je nesumnjivo djelo klike Čombe – Mobutu – Kasavubu, koja je u direktnoj službi stranih intervenata, u prvom redu belgijskih".

Taman sam razmišljao zašto je poslije nadimak Čombe postao tako popularan u našim krajevima kad mi je na Twitteru iskrsnuo video javljanja jednog kolege s Euronewsa ispred veleposlanstva Demokratske Republike Kongo: lijes s posljednjim posmrtnim ostatkom Lumumbe, zlatnim zubom koji je ranije tog dana u prisutnosti kralja Filipa i belgijskog premijera De Crooa predan Lumumbinim potomcima, ostat će do dugo u noć dostupan za posjetitelje koji žele odati posljednju počast prije no što iz Bruxellesa odleti u Kinshasu. I tako sam se, u roku od 15 minuta, našao pred lijesom u koji je polegnut zlatni zub, izbijen tijekom mučenja Patricea Lumumbe, prije nego što je njegovo mrtvo tijelo rastopljeno u kiselini, pa je dugo skrivani i konačno pronađeni zlatni zub ostao posljednji posmrtni ostatak čovjeka bez groba, ali sa slavom mučenika afričke borbe za dekolonizaciju i slobodu.

Vijest i videojavljanje s tog mjesta zaokružilo je tu priču i na stranicama Večernjaka. Pratimo vijesti od početka do kraja, pa makar i prošlo više od 60 godina. A da vam ne pričam kako sam u ponedjeljak, žureći u Europski parlament, završio na prosvjedu za referendum o neovisnosti Biafre. Posljednje vijesti o toj zemlji (ne o pjevaču Dead Kennedysa Jellu Biafri) imali smo prije 50-ak godina: "Biafra pred slomom" (VL, 12. siječnja 1970.).

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.