STRAH

Poštari dobili maske i gumene rukavice

18.10.2001.
u 00:00
* Zadranin Rudo Galić: Dobio sam pismo iz Južne Afrike u kojoj nikad nisam bio * Riječanka Danica Škorić: Moj sin Bosiljko pismo je otvorio gumenim rukavicama
Pogledaj originalni članak

Strah od bedrenice zahvatio je i Hrvatsku. Sumnjiva pisma nekoliko desetaka građana prijavilo je policiji jučer i prekjučer u Zagrebu, Zadru, Obrovcu, Varaždinu, Rijeci, Crikvenici, Križevcima.

Glasnogovornica MUP-a Zinka Bardić potvrdila je jučer da je ovih dana u MUP pristiglo dosta dojava građana koji su očito vrlo oprezni nakon panike zbog pisama sa sumnjivim sadržajem, koja je zavladala Amerikom i Europom.

- Na sreću, prema dosad raspoloživim obradama, ni jedno pismo ne sadrži problematične tvari - rekla nam je Zinka Bardić.

Čudan žig iz Njemačke

Čak četvero ljudi sa zadarskog područja prijavilo je prekjučer policiji sumnjiva pisma. Navodno sumnjiva pisma dobili su Rudo Galić i Nada Jurin-Bilaver iz Zadra, te Anđelka Brajnović iz Obrovca. Rudo Galić jučer nam je kazao:

- Pismo je na moje ime stiglo iz Južne Afrike, a tamo nikad u životu nisam bio. Budući da sam bio direktor turističkog naselja Punta Skala, vjerojatno je bila riječ o turističkoj brošuri ili nečem slično. Ipak, nikad ne znaš...

Sumnjivo pismo stiglo je i na adresu zadarske brijačko-češljarske zadruge. Direktorica Zaina Olić rekla nam je:

- Pismo je preuzela policija jer je stiglo iz Njemačke, gdje nikad nisam bila. Ima i neki čudan žig, a na omotnici je sve ispisano pisaćim strojem.

Š. M. iz Varaždina vrlo se iznenadila kad je u svom sandučiću našla pismo američke tvrtke IEEE, adresirano na njezina sina. Pismo je, kaže, bilo deblje od uobičajenog. Nije ga otvarala, već je odmah obavijestila policiju, koja je došla po njega.

- Možda su u njemu samo prospekti kakve je znao dobivati moj sin, koji se bavi programiranjem i kompjutorima. No, čim sam vidjela da je iz Amerike, prestrašila sam se - kazala nam je Š. M.

Prijave i zdravstvenim ustanovama

- Bez obzira na to odakle je pismo, pa čak ako je i iz Zagreba, a postoji određena sumnja, policija će na poziv građana reagirati - kazao je Mladen Kaselj, glasnogovornik varaždinskog MUP-a. U PU varaždinskoj napominju da se građani mogu u sličnim slučajevima obratiti i zdravstvenim ustanovama.

- U ponedjeljak sam u poštanskom sandučiću pronašla pismo iz Južne Afrike naslovljeno na mog sina Bosiljka - kazala nam je jučer Danica Škorić. Gospođa Danica ispričala nam je kako je njezin sin, upozoren napisima u novinama, oprezno otvorio pismo navukavši prije toga gumene rukavice. Papir koji je bio u omotnici izvukao je s pomoću dva štapića, a nakon toga je otišao u policiju i prijavio sumnjivu pošiljku. U policijskoj postaji pričekao je djelatnike Zavoda za javno zdravstvo koji su uzeli pismo i odnijeli ga na ispitivanje.

Neslužbeno doznajemo kako je u Rijeci i Crikvenici prijavljeno još najmanje šest ovakvih slučajeva. Sve sumnjive pošiljke policija i djelatnici Zavoda za javno zdravstvo izdvojili su i uputili na ispitivanja. Većina primatelja sumnjivih pisama nije zadržana na promatranju u riječkim bolnicama. To se dogodilo samo djelatnici tvrtke Trgovačko d.d. Opatija, 44-godišnjoj I. U. iz Velog Brguda, koja je u ponedjeljak prijavila sumnjivu pošiljku pristiglu iz Malezije.

Izraelsko pismo križevačkoj školi na vještačenju

Sumnjivo pismo iz inozemstva, navodno iz Izraela, stiglo je jučer i u Srednju gospodarsku školu u Križevcima. Policija je neotvorenu pošiljku, uz pomoć Zavoda za javno zdravstvo, sigurno otpremila na vještačenje u Zagreb.

Načelnik odjela operativnih poslova koprivničke Policijske uprave Vlado Bunić jučer nam je kazao kako je ustanovljeno da križevačka škola dosad nije imala "nikakvih kontakata s tom zemljom". Pozvao je građane da takve sumnjive pošiljke nikako ne otvaraju te da o tome odmah obavijeste policiju.

Hrvatska je pošta poduzela sve mjere sigurnosti kako bi pravodobno otkrila sumnjive pošiljke u kojima bi mogao biti opasan prah, a posebne mjere traju još od 24. rujna, doznali smo jučer u upravi Hrvatske pošte u Zagrebu. Posjetili smo poštanski odjel za prijam međunarodnih pošiljki i provjerili kako se poštari nose s novim problemom koji potresa svijet.

Iz vreća se sve pošiljke koje dolaze iz svijeta istresaju na jedno mjesto i sortiraju. Sva preporučena pisma i ostale pošiljke koje se evidentiraju idu na jednu stranu, a obična pisma, koja su upućena na klasične adrese hrvatskih tvrtki, građana i institucija, šalju se u moderan Siemensov uređaj, koji automatski čita adrese i sortira ih po gradovima i mjestima. Kad se pisma istresu iz poštanske vreće, službenik ih mora dirati, a to, kao što smo se jučer uvjerili, radi bez rukavica i ikakve druge zaštite.

- Ne bojim se jer ne otvaram pisma, a valjda mi se neće ništa dogoditi ako diram omotnice - kaže nam mladić koji radi na selekciji pisama.

- Mislim da je ta priča malo napuhana. U strahu su svakako velike oči - kaže mladić.

Djelatnici na prijamu međunarodne pošte mogu samo vizualno otkriti sumnjivo pismo jer drugih načina nema. Ako se uljez među pismima nađe, službenik poseže za opremom koja se nalazi na stolu za razvrstavanje pisama, a sastoji se od gumenih rukavica, plinske maske iz doba JNA u SMB torbici, s popratnim tekstom na srpskom jeziku.

Službenik, dakle, treba navući rukavice i masku, a sumnjivo pismo staviti u crnu vrećicu za smeće i iznijeti je u posebnu prozračnu prostoriju koja se nalazi odmah uz stol. Tada se zovu šefovi, koji pak zovu mjerodavne službe. Na sreću, takvih slučajeva još nije bilo.

- Razmišljali smo o tome da se svi počnemo koristiti rukavicama, ali to nema smisla jer bi nam samo usporilo posao - kažu nam djelatnici Hrvatske pošte.

Dio velikih pošiljki i paketa koji podlježu carini otvara se, a za to se brinu carinici unutar pošte. Treba istaknuti da hrvatski poštari djeluju prema stečenim iskustvima Udruge svjetskih pošta, a kako nam je kazao prvi čovjek odjela pošte za prijam pošiljaka Marijan Bolarić, informacije se stalno razmjenjuju s kolegama u inozemstvu i režim sigurnosti bit će izmijenjen ako se ukaže potreba za to. Dotad, kaže Bolarić, građani mogu biti sigurni da će svako sumnjivo pismo na vrijeme ukloniti iz prometa i učiniti sve da zaštite svoje klijente, koliko je to moguće.

F. Šarić, D. Plantak, T. Rukavina, R. Mihaljek, A. Pancirov

Pogledajte na vecernji.hr