Ljudi često kažu “divno je to što ste učinili”, ali samo smo htjeli obitelj, a zajedno smo to postali, kaže M. S., koja sa suprugom i devetogodišnjom kćeri otkriva čari roditeljstva. Svoju su kćer, nazovimo je Ana, posvojili prošle godine, a iako posvojitelji inače žele malo dijete, oni su svoju kćer dobili kad joj je bilo osam.
Kasno za biološku djecu
– Udala sam se s više od 40 godina i male su bile šanse da dobijemo svoju djecu. Nismo bili opterećeni, ali htjeli smo imati obitelj. Na umjetnu oplodnju nismo željeli, složili smo se da ćemo posvojiti – otvoreno govori M. S. Bacili su se u potragu i naišli na udrugu Adopta, koja se bavi podrškom posvojenju. Tamo su se uključili u tečaj za posvojitelje te molbu odaslali na sve centre za socijalnu skrb iako je već postojao registar posvojitelja i bilo je dovoljno poslati je jednom.
– Bili smo svjesni da će naša molba biti među stotinama drugih pa smo se jako potrudili da se istakne, da zazvoni: detaljno smo pisali o sebi, o našem budućem djetetu, slali slike. Molili smo Boga za dobru vijest. Vrlo su nas brzo pozvali – nastavlja. I ona je, kaže, željela malu bebu, a planirali su dvoje djece. No splet okolnosti spojio ih je s njihovom Anom.
– Prvo smo se upoznali s njenim petogodišnjim bratom, a onda i s njom. Htjeli smo dvoje djece. Odlazili smo šest mjeseci na zajedničke izlete i upoznavali se. S većom djecom odnos se stvara sporije nego s malima. No pokazalo se da je dječačić zasad ipak više vezan za Dječje selo Lekenik, gdje su živjeli. Ana je pak vrlo brzo bila spremna ići živjeti s nama, u svoj novi dom – govori danas sretna majka prisjećajući se strahova koje je curica znala pokazati, kao na izletu kad je iznenada zabrinuto pitala: “Hoćete li me ostaviti tu u hotelu?”.
– Svjesni smo da imamo posebnu sreću s njom. Predivna je, vesela, pozitivna, jako se dobro snašla u školi. Bili bismo sretni da i njen brat bude s njom. Osim početne predrasude, nema razlike s većim djetetom. Brže će ti reći da si najbolja mama na svijetu ili da najbolje kuhaš – kroz smijeh govori ova vesela i energična mama.
Djeca starija od šest godina, kao i ona s puno braće i sestara te pripadnici manjinskih etničkih skupina i djeca s razvojnim ili zdravstvenim teškoćama spadaju u skupinu teže posvojive djece.
Međudržavni sustav
Njima je bila posvećena i prošlotjedna konferencija Adopte “I ovo dijete treba obitelj” gdje je rečeno da godišnje više od 500 djece u Hrvatskoj ispunjava uvjete za posvajanje, ali ih čak 70% ostane u domovima ili udomiteljskim obiteljima premda je u registru potencijalnih posvojitelja 1128 osoba. Pomoćnica ministrice socijalne politike i mladih Diana Topčić Rosenberg smatra kako se učinkovitost sustava i procedura posvojenja može i popraviti i ubrzati, za to izdvaja četiri mjere. Treba uvesti standard postupanja stručnih radnika u identificiranju posvojitelja te osigurati nadzor nad statusom svakog djeteta koje ima preduvjete za posvojenje putem registra djece koji se redovito ažurira i prati.
– Predložit ćemo izmjene Zakona o rodiljskim i roditeljskim naknadama kojim ćemo omogućiti svim posvojiteljima pravo na roditeljski dopust, a ne samo, kao do sada, za posvojitelje do 8. godine života jer potreba za razvojem privrženosti, kao preduvjeta za stvaranje nove obitelji, ne prestaje s djetetovom 8. godinom života. Štoviše, ta potreba može biti izraženija kod djece koja su starija. Za djecu koja ne mogu pronaći roditelje u RH u određenom razdoblju trebamo uspostaviti jasan i transparentan sustav međudržavnog posvojenja u okviru Haaške konvencije o posvojenju – najavljuje D. Topčić Rosenberg.
>>Manjinsku, djecu stariju od 6 godina i onu sa zdravstvenim teškoćama nitko neće
>>Adopta pokrenula tražilicu namijenjenu posvojiteljskoj zajednici
Jedino sto mogu kazat budite sretni