prognoza

Posvuda u EU rastu plaće - osim u Hrvatskoj

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
Posvuda u EU rastu plaće - osim u Hrvatskoj
01.09.2015.
u 14:18
Za tekuću godinu se prognozira rast realnih plaća na razini EU-a za 1,5 posto
Pogledaj originalni članak

Njemačka zaklada Hans Böckler za čitavu Europsku uniju prognozira rast realnih plaća u tekućoj godini. Izuzetak je jedino Hrvatska.

Realne plaće u Europskoj uniji polako rastu, proizlazi iz novog europskog izvješća o plaćama njemačke zaklade Hans Böckler. Dok će u svim zemljama Europske unije realne plaće rasti, u Hrvatskoj će one u tekućoj godini biti manje za 1,5 posto, navodi se u izvješću Instituta za ekonomiju i sociologiju (WSI) zaklade Hans Böckler koja je bliska sindikatima. Radi se o vrijednostima nakon uzimanja u obzir aspekata koji uključuju ne samo neto rast plaća nego i inflaciju.

Svi se oporavljaju osim Hrvatske

No, prema istom izvješću i nominalne plaće bi u Hrvatskoj u ovoj godini trebale biti manje za 1,4 posto od prošlogodišnjih. Zanimljivo je da je svim zemljama Europske unije u kojima je prošle godine zabilježen pad dohotka (a to su osim Hrvatske bile još Grčka, Portugal, Cipar, Poljska i Slovenija) ove godine zabilježen rast (u Poljskoj rast od 2,5% u Sloveniji 1,8%) s izuzetkom Hrvatske gdje ekonomisti WSI-ja ne vide promjenu trenda. Za tekuću godinu prognozira se rast realnih plaća na razini EU-a za 1,5 posto. U izvješću, koje se temelji na podacima Europske komisije, realne plaće u jedanaest članica Europske unije od 2010. do 2015. bile su u padu. U daljnjih devet rast je bio minimalan, ispod jedan posto. No sadašnji oporavak na EU razini autori izvješća ne povezuju s uspjesima sindikata u borbi za povećanje plaća nego isključivo s niskim stopama inflacije. Niska inflacija je istodobno odraz stroge politike štednje u većini članica EU-a.

Europska unija još uvijek kaska

Inflacija je, kako kaže Thorsten Schulten iz WSI-ja prilikom predstavljanja izvješća u Düsseldorfu, posljedica lošeg gospodarskog stanja u Europskoj uniji.

– Polagani rast cijena jasan je simptom gospodarske slabosti kontinenta – kaže Schulten. On smatra da će Europa iz ovog stanja izići tek kada se odustane od "isključive usredotočenosti na konkurentnost" te prelaska na veće pridavanje pozornosti kupovnoj moći građana tj. unutarnjoj potrošnji. Za pad realnih primanja posljednjih godina stručnjaci iz WSI-ja, između ostalog, krive i činjenicu da mnogi poslodavci, s obzirom na visoke stope nezaposlenosti, rijetko plaćaju satnice koje su više nego satnice dogovorene kolektivnim ugovorima, što je u razdobljima gospodarskog uzleta i nedostatka radne snage u pravilu slučaj.

>> Hrana je skuplja 30%, režije 66%. Prije 10 godina dizali smo kredite za koje danas plaćamo

>> 'S hrvatskom plaćom u Srbiji biste mogli lagodno živjeti'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

Avatar hrvoje horvat
hrvoje horvat
15:45 01.09.2015.

Imamo sreće što ovi glupani u Vladi ne znaju unazaditi Hrvatsku koliko bi htjeli.Još dva,tri mjeseca ćemo izdržati.

Avatar guza guzic
guza guzic
15:07 01.09.2015.

Daj smirite se,stize milanka sa dvista kuna strpi te se,sto ste birali to i imate

OS
osica
15:23 01.09.2015.

"ma, nema potrebe da rastu plaće u Hrvatskoj". Mi ne živimo od plaće nego od onoga što smo stavili sa strane, a pojma nismo imali. " Tko se još time može pohvaliti.? Hvala Bogu da je " nas cicije Grčić osvijestio, pa ne možemo sramotiti njega i vladu, ovako , sa strane" .