U sklopu četverodnevnog studijsko-duhovnog putovanja mladih svećenika i đakona Zagrebačke nadbiskupije po Bosni, na čelu sa zagrebačkim nadbiskupom Josipom Bozanićem, jučer je delegacija posjetila i hrvatsko selo Kostajnicu u općini Konjic, franjevački samostan Šćit u Rami, povratničku župu Kandiju, župnu crkvu u Bugojnu i novu crkvu u Kupresu. Nakon molitve u kostajničkoj crkvi i susreta s malobrojnim hrvatskim povratnicima i majkom Ružom Anđelić, nadbiskup Bozanić je sa svećenicima i đakonima na mjesnom groblju obišao grobove troje članova obitelji Anđelić. S nadbiskupom Bozanićem razgovarali smo prije polaska u Ramu.
BiH ste u sklopu studijsko-duhovnog putovanja. Ima li ono i dodatno značenje u smislu potpore Katoličkoj crkvi i vjernicima u BiH?
- Ovo je put studijski, duhovni, možemo reći gotovo da je ovo hodočašće po putovima Katoličke crkve u BiH. Želimo ovime dati potporu svim katolicima i ljudima dobre volje da žive u miru i poštovanju. Osobito bismo željeli dati podršku vjernicima katolicima, koji su uglavnom pripadnici hrvatskog naroda, u njihovoj želji da se vrate svojim ognjištima.
Došli ste i u Kostajnicu, koja simbolizira stradanje Hrvata katolika u BiH, imajući na umu ubojstvo članova obitelji Anđelić.
- Nije bilo lako izabrati mjesta koja ćemo posjetiti, jer na popisu ih je bilo puno više nego što to možemo u ova četiri dana, ali nismo htjeli propustiti Kostajnicu. Na području BiH bilo je i u posljednjem desetljeću puno stradanja i nevinih žrtava. Kostajnicu smo izabrali zbog strašnog događaja koji se dogodio prošlog Badnjaka, ne u ratu, nego u miru, i na neki način osjećamo da je gotovo bilo potrebno i to strašno zlo da probudi nečije savjesti.
Poznato Vam je da bosanskohercegovački biskupi u posljednjih godinu-dvije oštro kritiziraju predstavnike međunarodne zajednice, ali i hrvatsku vlast u Zagrebu. Što mislite o odnosu sadašnje hrvatske vlasti prema Hrvatima u BiH?
- Pa sigurno biskupi ovdje na terenu znaju prilike puno bolje nego što to poznaje zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije. Rekao bih samo ovo: želio bih da bude što više inicijativa hrvatske vlasti i njih potičem na pomoć, osobito ljudima da se vrate te u obnovi njihovih kuća.
Katoličke vjernike u Hercegovini zanima kada ćete njih posjetiti?
- Pa mi smo iz Bosne u ovom trenutku malo prešli u sjevernu Hercegovinu. Bilo je teško složiti puno stvari u malo dana. Želja nam je da ovo isto učinimo i u cjelovitijoj Hercegovini.
Što možete reći o odnosima Katoličke crkve u Hrvatskoj i Katoličke crkve u BiH?
- Rekao bih da u prvom redu Katolička crkva mora pokazivati primjer zajedništva i suradnje i da je suradnja između Katoličke crkve u Hrvatskoj i BiH vrlo dobra. Tu su dvije biskupske konferencije, dakako da svaka neposredno vidi one konkretne zadatke koji su pred njom, tako da je stav nas katoličkih biskupa da dajemo jedni drugima potporu i u tom smislu da one inicijative koje pokreću biskupi BiH podržavaju biskupi iz Hrvatske i obratno.
Pruža li Vaša nadbiskupija pomoć u obnovi crkava i drugih katoličkih vjerskih objekata u BiH?
- Jučer smo bili u Jajcu jer se po dogovoru između biskupa na planu biskupskih konferencija Zagrebačka nadbiskupija, osim pojedinačnih inicijativa na drugim područjima, obvezala da će pomagati gradnju nove crkve u Jajcu.
Ivan Kaleb