Pod morem pokraj grčkog Neapolisa otkrivene gradske ruševine

Potopljeni grad star 5000 godina inspiriacija za priču o Atlantidi?

Foto: Arhiv VL
Potopljeni grad star 5000 godina inspiriacija za priču o Atlantidi?
18.10.2009.
u 17:33
Pod morem se mogu razabrati ulice, spomenici, hramovi..., a nađene su tisuće komada posuđa od keramike.
Pogledaj originalni članak

Otkrivena je tajna o starom potopljenom grčkom gradu koji je možda inspirirao j priču o Atlantidi. Grad je star oko 5000 godina, a što je najzanimljivije dobro je sačuvan, tako da arheolozi preko njega mogu saznati puno o životu u tim drevnim vremenima. Misteriozno naselje nalazi se u blizini grčkoga grada Neapolisa. Grad su još prije 40 godina otkrili britanski oceanografi, ali ga je tek ove godine bilo moguće istražiti zahvaljujući modernoj digitalnoj tehnologiji.

Sjedište elite
– Nema sumnje da je riječ o jednom od najstarijih potonulih gradova na svijetu – kaže dr. Jon Henderson, profesor podvodne arheologije na Sveučilištu u Nottinghamu. Podvodni grad bio je u funkciji od 2800 do 1200 godina prije Krista, što je puno prije od zlatnih dana klasične grčke civilizacije. Postoje i stariji potopljeni gradovi, ali nijedan nije bio tako detaljno i brižno planiran kao novotkriveni grad. Stručnjaci pretpostavljaju da je potopljen oko 1000 godine prije Krista.

Grad pod morem ima karakteristike kasnijih grčkih gradova. Jasno se razabiru glavne i sporedne ulice, kameni spomenici te religiozni objekti. Otkrivene su i tisuće komada keramičkog posuđa, što će znanstvenicima pomoći pri rekonstrukciji svakodnevnog života.

– Otkrili smo također puno novih građevina. Našli smo i neke monumentalne građevine koje nam sugeriraju da je u gradu živjela elita, što dovoljno govori o statusu grada – ističe dr. Henderson.
Geolozi još uvijek nisu odgonetnuli zašto je grad potonuo. Prema jednoj teoriji riječ je o iznenadnom povećanju razine mora. No stručnjaci ostavljaju mogućnost da ga je potopio potres ili tsunami.

Navala turista
– Velika je vjerojatnost da je riječ o kombinaciji promjene razine mora i potresa – kaže Dimitris Sakellariou iz Grčkog instituta za oceanografiju, dodajući da je potopljeni grad izuzetno zanimljiv. On ne pokazuje samo kako se živjelo u drevno doba nego je zanimljiv i istraživačima flore i faune mora, koje je tamo vrlo plitko.

Stanovnici obližnjega grada Neapolisa oduševljeni su.
– Starije su generacije znale da dolje postoji nešto, ali nitko nije pretpostavljao je da je riječ o gradu – kaže gradonačelnik Yiannis Kousolis. Nema sumnje da će zbog tog otkrića u Neapolis dolaziti više turista.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BT
bili-tartuf
17:52 18.10.2009.

i jos kada bi novinari , znali da je glavni u Grckoj-Hrvat (pri francuskoj akademiji-arheologije) za podvodna istrazivanja iz ekipe -jaqesa cuostoa...bilo bi interesantnije...

AG
Agramer198
12:43 19.10.2009.

Takve stvari ti ne padnu na pamet kad prevodiš...