Predviđanje potresa

Potres u Čileu mogao bi pomoći u predviđanju novih potresa

Foto: AFP
Potres u Čileu mogao bi pomoći u predviđanju novih potresa
08.03.2010.
u 15:24
Ovaj potres, jedan od najjačih ikada zabilježenih, pomaknuo je Buenos Aires četiri centimetra bliže Čileu, a grad Conception, koji s nalazi u epicentru, pomaknut je tri metra prema zapadu.
Pogledaj originalni članak

Nakon katastrofalnog potresa u Čileu, jednog od najjačih zabilježenih u povijesti, američki znanstvenici, ali i njihovi kolege iz drugih zemalja pohrlili su u tu zemlju jer smataju da bi najnovija seizmička aktivnost na tom vrlo trusnom području mogla pomoći da se stvori mehanizam za predviđanje sljedećega tako jakog potresa. Mnogi od tih znanstvenika svoje su dugogodišnje znanstvene karijere posvetili upravo proučavanju seizmičkih aktivnosti u Čileu. Oni se trenutačno nalaze u Santiagu i pripremaju se postaviti niz senzora koji će prikupljati podatke o pomicanju tla nakon prvoga velikog potresa, ali i čitavog niza relativno jakih potresa koji su uslijedili nakon prvog udara.

Na teren su prvo izašli geofizičari i geodeti koji proučavaju zakrivljenost i kretanje Zemlje, a seizmolozi, koji rade sa složenijom opremom, dolaze nakon njih. Svi tvrde da vode bitku s vremenom zato što je razdoblje od dva do tri tjedna nakon potresa ključno za prikupljanje podataka koji bi u budućnosti mogli imati golemu važnost. Potres u Čileu privukao je mnoge građevinare, stručnjake za strukture građevina koji su zainteresirani proučiti zašto je toliko građevina u Čileu izašlo gotovo neoštećeno iz ovoga potresa.

Washington Post piše da je Ben Brooks, geolog sa sveučilišta na Havajima, kazao da je potres pomaknuo cijeli kontinent. Tako je sada Buenos Aires četiri centimetra bliže Čileu, a Conception, grad u kojem je bio epicentar, pomaknuo se prema zapadu za čak tri metra. On kaže da u Čileu već posto 50 mjernih postaja koje su sve ovo vrijeme prikupljale podatke i dodaje da znanstvenici sada žele postaviti još 25 mjernih postaja i to uglavnom na području oko epicentra. Naglašava da će ovo biti prvi zaista veliki potres koji će biti precizno izmjeren. Cilj proučavanja tih podataka je da se steknu saznanja o tome kako se ovaj potres «ponašao». Na temelju toga moći će se izrađivati i predviđanja za neke druge potrese. Neki čak idu toliko daleko da tvrde kako bi potres koji je pogodio Čile za seizmologe i sve one koji se bave potresima mogao biti ravan pronalasku seizmološkog «svetog grala», odnosno mehanizma za predviđanje potresa.   

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.