Hrvatska hrana u trgovinama uglavnom je uredno označena, a potrošači su putem deklaracija dobro informirani o svemu onome što je u hrani. Međutim, i dalje moramo raditi na edukaciji potrošača o tome što ti podaci uopće znače - kazala je Valentina Šimić iz Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore.
Na edukaciji koja je u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede održana u Slavonskom Brodu govorilo se o obvezama subjekata u poslovanju s hranom pri informiranju potrošača o hrani. Slastičarima, pekarima, trgovcima i ugostiteljima pojašnjeni su propisi iz područja označavanja zapakirane i nezapakirane hrane koji su na snazi u EU.
- Označavanje hrane mora biti usklađeno s europskim standardima, o čemu smo u protekle tri godine educirali čak 1.250 poslovnih subjekata – istaknula je Šimić. Prema njezinim riječima, deklaracije moraju biti unificirane, kako potrošači ne bi bili dovedeni u zabludu, a na njima obvezno mora biti otisnut jezik zemlje u koju se izvozi određeni proizvod.
Na upit o sve češćim slučajevima uvozne hrane koja se po isteku roka trajanja prepakirava i prodaje kao domaći proizvod, ona je odgovorila da hrana mora biti uredno označena, a na inspekcijama je da rade svoj posao.
- Podaci o zemlji podrijetla na proizvodu nisu obvezni. Iznimka su određeni proizvodi poput meda i mlijeka, što je usklađeno posebnim propisima, te slučajevi kada se potrošači dovode u zabludu – pojasnila je Valentina Šimić.
>> Hoće li nakon otkrića salmonele poskupjeti domaći proizvodi? Evo što kažu proizvođači
educirani -, nema hrvatske rijeci ??????