Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine u srijedu je donijelo odluku o potvrđivanju rezultata izbora koji su u toj zemlji provedeni 2. listopada, nakon što je Sud BiH odbio sve žalbe na ranije utvrđene preliminarne rezultate.
Izborni su rezultati potvrđeni nakon što je obavljeno ponovno brojanje glasova na dijelu biračkih mjesta te nakon što su istekli svi rokovi za ulaganje prigovora i žalbi koje je razmatrao prizivni odjel državnog suda i odbacio ih kao neutemeljene. Time su kao novi članovi Predsjedništva BiH potvrđeni Denis Bećirović iz reda Bošnjaka, Željko Komšić iz reda Hrvata i Željka Cvijanović kao članica iz reda srpskog naroda.
Potvrđeni su i svi ranije utvrđeni rezultati u utrci za zastupnike u parlamentima države te entiteta, skupština deset županija unutar Federacije BiH te za predsjednika i dopredsjednike Republike Srpske. Od trenutka potvrđivanja izbornih rezultata počinju teći rokovi za uspostavu novih tijela vlasti. U roku od 15 dana trebalo bi biti konstituirano novo Predsjedništvo BiH, a u roku od mjesec dana zastupnički domovi parlamenta BiH i Federacije BiH te Narodna skupština RS.
Kada se konstituiraju skupštine županija u Federaciji slijedi druga faza izbornog procesa koja znači delegiranje zastupnika za Dom naroda parlamenta Federacije BiH. Potom će slijediti neizravni izbor predsjednika i dva dopredsjednika tog entiteta.
Pojedinačno su najviše glasova za zakonodavna tijela vlasti na listopadskim izborima dobile najveće nacionalne stranke koje su vladale i u protekle četiri godine, HDZ BiH, Stranka demokratske akcije (SDA) i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. No otvorene su različite mogućnosti koaliranja s obzirom da dosadašnje oporbene stranke i u Federaciji kao i u RS imaju matematički kapacitet za preuzimanje vlasti. Kao neizostavni partner u svim kombinacijama siguran je jedino HDZ BiH, odnosno koalicija koju čine stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS).
Sukladno izmjenama Izbornog zakona koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt, onemogućen je plan bošnjačkih stranaka da zavladaju trećinom hrvatskog Kluba preko većinski bošnjačkih županija. Unatoč brojnim matematičkim kombinacijama u kontekstu državnog i federalnog Parlamenta, jasno kako BiH nema vremena za gubljenje jer mora krenuti u proces izvršavanja zadaća na europskom putu, poglavito ako želi u prosincu dobiti status zemlje kandidata za EU, navodi Vecernji.ba.
Za Hrvate je osobito važno da vlast čine pobjednici u tri konstitutivna naroda jer takav scenarij nosi i najbolje izglede za stabilnu vlast na svim razinama. Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović potvrdio je nedavno kako službeni razgovori s drugim strankama počinju od 3. ili 4. studenoga.
- Mi smo pripremili jedan okvirni program što bi to trebalo raditi četiri godine. Taj program neće biti preširok, ali će sadržavati sve elemente koji su potrebni - rekao je Čović. Istaknuo je kako mu se čini da će na federalnoj razini biti dvije grupacije stranaka koje će imati približno jednak broj mandata u Zastupničkom domu te kako ostaje za vidjeti tko će od njih imati većinu u bošnjačkom Klubu u Domu naroda.
- Mi ćemo nastojati u roku od mjesec dana nakon službenog objavljivanja rezultata izbora naći partnere s kojima možemo realizirati programe i uspostaviti vlast. To bi u svakom slučaju moralo biti u ovoj godini - naglasio je Čović.