Povećanje plaća za oko 1000 službenika kriminalističke policije srednje stručne spreme, povećanje beneficiranog radnog staža s 14 na 16 mjeseci za pojedina radna mjesta krim policije u postajama, spajanje u jednu policijskih postaja u Murskom Središću i Štrigovi, 1. i 2. postaje u Rijeci, pomorske i aerodromske policije u Rijeci i Puli, ukidanje radnog mjesta pomoćnika načelnika za kriminalističku policiju u onim postajama u kojima je evidentirano do 100 kaznenih djela godišnje.. Neke su to od brojnih novosti koje donosi planirana reorganizacija Ministarstva unutarnjih poslova.
Ravnateljstvo civilne zaštite
Osim navedenog, tu su još osnivanje Ravnateljstva civilne zaštite koje je u sebe “usisalo” Državnu upravu za zaštitu i spašavanje, Hrvatski centar za razminiranje, Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnosti, Agenciju za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom, ukidanje radnih mjesta koje nikada nisu niti bila popunjena, regionalni preustroj službe za unutarnju kontrolu, ustroj nove specijalizirana Postaja granične policije u Donjem Lapcu...
Možda će ponajviše pozornosti, barem među policajcima, izazvati promjene koje će se odnositi na kriminalističku policiju, za koju MUP navodi da će doprijeti unapređenju rada, ali i poboljšati status samih kriminalističkih policajaca. Kako bi Uprava kriminalističke policije što bolje funkcionirala u planu je - radi spremnosti ulaska u Schengenski prostor - povećanje broja izvršitelja Službe za međunarodnu policijsku suradnju, zatim ustrojavanje radnih mjesta na kojima će biti objedinjeni kriminalističko-obavještajni poslova, što treba biti osnova za centralizirani rad s kriminalističko-obavještajnim informacijama.
Stoga je prijedlog da se u svim policijskim upravama ustroje radna mjesta u kojima će biti objedinjeni poslovi kriminalističkih evidencija, kriminalističko-obavještajne analitike, rada s informatorima i kibernetičke sigurnosti. Radne procese kriminalističke policije trebalo bi poboljšati i povećanje izvršitelja. U planu je i centralizacija kriminalističke tehnike u policijskim upravama, što između ostalog treba dovesti do poboljšanja kvalitete rada na mjestu događaja i kontrole kvalitete. Reorganizacijom se treba razdvojiti linija rada terorizma i ratnih zločina u onim upravama u kojima to nije učinjeno.
Promjene će zahvatiti i unutarnju kontrolu. Tamo se “sprema” regionalni preustroj pa bi ta služba ubuduće bila svim velikim policijskim upravama - Zagrebačkoj, Splitsko-dalmatinskoj, Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj - a ujedno bi bila nadležna i za manje okolne policijske uprave. Poslove unutarnje kontrole trenutno se na razini MUP-a obavlja od 100 do 130 policijskih službenika. Prema predloženim promjenama bilo bi ih između 80 i 90. U paketu predloženih izmjena planira se i povećanje ukupnog broja ustrojstvenih jedinica u Ministarstvu s 988 na 1094, a osnovat će se i nove uprave i to Uprava za ljudske potencijale i Uprava za imigraciju, državljanstvo i upravne poslove..
Više radnih mjesta, manje ljudi
Predviđeno je da bi po sistematizaciji radnih mjesta broj državnih službenika i namještenika mogao “narasti” s 31.447 na 32.191. No, nikada sva mjesta nisu niti bila popunjena pa će u konačnici nova sistematizacija dovesti do toga da će raditi dvjestotinjak ljudi manje. Što se pak tiče daljnjih novosti, u Službi za uredske poslove Glavnog tajništva Ministarstva ustrojavaju se Arhiv hrvatske policije iz Domovinskog rata i Odjel za nadzor i unapređenje rada u uredskom poslovanju. Sve ove promjene danas bi na sjednici Vlade trebao predstaviti ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
>>U policiji predstavljeni rezultati kriminalističke istrage
A što je s policijom u Hrvatskoj,hihi..