Dogovor o klimatskim promjenama vjerojatno će biti najveće postignuće za službenog posjeta Sjedinjenim Državama kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Nakon privatne večere na koju je u četvrtak navečer predsjednik Barack Obama pozvao svoga gosta iz Kine, Bijela kuća je objavila da će tijekom službenog dijela ovog posjeta Xi objaviti povijesnu odluko Kine o ograničavanju emisije stakleničkih plinova.
Pomoć zemljama u razvoju
Upravo Kina i SAD odgovorni su za čak 45 posto globalne emisije ovih štetnih plinova pa je dogovor o njihovu ograničavanju jedan od temeljnih preduvjeta za uspjeh velikog klimatskog summita koji će se u prosincu održati u Parizu i koji mnogi stručnjaci smatraju jednom od posljednjih šansi za obuzdavanje klimatskih promjena.
Bijela kuća najavila je kako će Xi Jinping objaviti shemu za ograničavanje emisije koja će vrijediti od početka 2017. godine, a po kojoj će kineske kompanije koje premaše maksimalne propisane emisije plaćati kazne.
On je najavio i da će Kina izdvojiti znatne iznose kako bi zemljama u razvoju pomogla da zamijene zastarjelu tehnologiju i zamijene je tehnologijom koja znatno manje zagađuje zrak. S američke strane predsjednik Obama obavezat će se da će Sjedinjene Države do 2025. smanjiti emisije štetnih plinova, i to za 26 do 28 posto u odnosu na emisije iz 2005. godine. Kina nije odredila ovakvu vrstu cilja, no najavila je da će se njene emisije povećavati do 2030. godine, a nakon toga počet će se znatno smanjivati.
Ovaj dogovor o klimi bit će vrlo značajna pobjeda Baracka Obame na domaćoj političkoj sceni. Naime, Republikanska stranka protivnik je preuzimanja bilo kakvih obaveza vezanih za ograničenje emisije ako to isto ne učini i Kina.
Ovo će sasvim sigurno biti najveći uspjeh ovoga susreta lidera dvaju svjetskih sila. Iako ima puno otvorenih pitanja između dviju zemlja, čini se da je Baracku Obami dogovor o klimatskim promjenama toliko važan da je odlučio kako neće prozivati Kinu zbog nekih njenih poteza.
Bez škakljivih tema
Tako na dnevnome redu gotovo sigurno neće biti problem cyber kriminala, odnosno kineskih napada na američke državne i korporativne baze podataka. Prije nekoliko mjeseci Obama je Peking optužio da stoji iza niza takvih napada. Xi je za vrijeme posjeta američkom gradu Seattleu vrlo otvoreno kazao kako se "Kina snažno zalaže za poboljšanje cyber sigurnosti" te kako je i ona sama žrtva takvih napada. Obećao je kako će u budućnosti sa SAD-om surađivati na suzbijanju ove pojave.
cicibela, to je samo jedan veliki business gdje se zaveliku lovu prodaje magla