Debakl

Povijesni prsten, otvoren lani u rujnu, već treba rekonstrukciju

Foto: Nikola Čutuk/Pixsell
Povijesni prsten, otvoren lani u rujnu, već treba rekonstrukciju
28.01.2012.
u 10:30
Voda ulazi u vitrine s eksponatima, neke se izdižu iz zemlje, a jedna je razbijena
Pogledaj originalni članak

Sisački povijesni prsten, koji je uz zapaženu medijsku pozornost kao jedinstvenu turističku atrakciju u rujnu prošle godine otvorio tadašnji ministar turizma Damir Bajs, već je spreman za rekonstrukciju. Pokazalo se kako zahtjevna građevinska izvedba nije izdržala atmosferske promjene, ali ni postupke vandala.

Video nadzor bez pomoći

U sedam ukopanih vitrina uvukla se vlaga koja je orosila stakla, neke su se izdigle iznad razine zemlje, a jedna je razbijena. Kako bi se Povijesni prsten zaštitio od neodgovornih pojedinaca, Turistička je zajednica postavila video nadzor, ali utjecaj prirode nije se mogao spriječiti.

– Čim dozvole vremenske prilike pristupit ćemo nužnim popravcima, kako bi Sisački povijesni prsten bio u punoj funkciji. Napominjem da će sve popravke na vlastiti trošak obaviti izvođač radova, tako da za Turističku zajednicu ili Grad neće biti dodatnih troškova, rekla je direktorica Turističke zajednice, Lidija Kopjar.

Inače, ostvarenje tog projekta, o kojem ideja postoji već pet godina, stajalo je oko 200.000 kuna. Novac su osigurali Ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica.

Izostavili 22. lipnja

U sedam je osvijetljenih vitrina povijesnim nalazima, dokumentima i lutkama u nošnjama različitih vremenskih razdoblja, uz prigodni tekst, predstavljena dvije tisuće godina duga sisačka povijest. Obuhvaćena su razdoblja Kelta, Rimljana, Ljudevita Posavskog, bitke s Turcima, građanskog Siska, posavske baštine i Domovinskog rata. Na primjedbe nekih političkih stranaka i udruga kako nije obuhvaćen 22. lipnja 1941., dan osnivanja Sisačkog antifašističkog odreda, najavljena je korekcija.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

BA
baniček
21:12 28.01.2012.

za vrijeme vidovića obnovljena je fontana kraj gimnazije za 150 000 kn i u funkciji je bila 2 mjeseca, a za ovaj prsten me zato i ne čudi. opet bačen novac kao i za sportsku dvoranu kojoj sad fali 100 milijuna kn, nije ni pintarić ništa bolji kao ni onaj koji će uskoro zauzeti njegovu poziciju, nema šanse da ostane gradonačelnik, ništa nije napravio kao što neče ni onaj tko dođe uskoro. svima njima pi mate...rina :))) moramo se malo šaliti, radit pizdarije i nikom ništa hahahha

VI
Vito
07:26 29.01.2012.

28.571,43 kune jednavitrina? Nije čudo što puštaju vlagu... Dobro da nisu skuplje, poslužile bi kao akvariji... Nije mi jasno da pored svih dostupnih tehnologija i materijala izvođač radova koristi stare materijale koji su davno dokazali kako ne mogu zadržati vlagu izvan prostora kojeg bi morali štiti... Uz to mi isto nije jasno kako se ukopane vitrine mogu izdignuti, aukopane su i pričvršćene... Zar izvođač ne poznaje klimatske uvjete tog područja? Zar izvođač ne poznaje građevinske uvjete iskopa? Svaki samograditelj zna kako se napodručju Hrvatske mora kopati dublje od 60cm, ako se misli zaštiti predmet od podizanjazbog smrzavanja tla... O drenaži na močvarnom području ne treba niti pisati...

VR
VRBINA
17:07 28.01.2012.

Čast bivšem ministru Bajsu, u turizmu je polučio solidne rezultate. Naravno, uz ratnu pomoć s Bliskog Istoka i nereda u Grčkoj. Tradicionalan i konzervativan poput svih članova HSS-a bacio je nešto novca i za Sisački povijesni prsten. Problem je u tome što Turističku zajednica Grada vodi totalno nekompetentna Lidija Kopjar, koja je prihvatila rješenje za Prsten koji je primjeren dječjem vrtiću. A ima Sisak i Kožarića i mladog Crtalića i mnoge druge. U Kutini je angažiran hrvatski i svjetski poznati i priznati dizajner Boris Ljubičić. Postojeći Prsten treba zatrpati i napraviti novi kojeg se Siščani neće sramiti prilikom posjete svojih prijatelja iz drugih gradova i Europe.