DODIK PORUČIO:

Povjerenja nema, neće ga ni biti. BiH je fikcija, narodi su natjerani živjeti zajedno

Foto: DADO RUVIC/REUTERS/PIXSELL
Milorad Dodik
Foto: Dejan Moconja/PIXSELL
Dodik
Foto: Dejan Moconja/PIXSELL
Dodik
14.03.2017.
u 13:10
Dodik i Čović sastali su se u Banjoj Luci po prvi puta nakon što je u BiH eskalirala kriza
Pogledaj originalni članak

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenili su u utorak kako je politička kriza u BiH duboka i opasna dodajući da je stoga potrebno što brže stabilizirati stanje i početi razgovore o otvorenim pitanjima. 

Dodik i Čović sastali su se u Banjoj Luci po prvi puta nakon što je u BiH eskalirala kriza, prouzročena pokušajem podnošenja zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ protiv Srbije.

Iako je ICJ taj zahtjev prošlog tjedna odbio s obrazloženjem kako ne postoji ovlašteni pravni zastupnik koji bi u ime BiH to mogao učiniti, političke napetosti u toj zemlji nisu popustile, a ostalo je nejasno i kako će vlast u njoj nastaviti funkcionirati jer je došlo do otvorenih sukoba i između bošnjačkih koalicijskih partnera, odnosno između člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i predsjednika Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića.

On  je Izetbegovića optužio da je "brutalno slagao" Bošnjake podupirući reviziju presude iako je znao da ona ne može proći, a Radončić je Izetbegovića optužio kako pokušava potkopati njegovu poziciju jer ne krije ambiciju postati novi član Predsjedništva BiH.

Lider SBB-a nakon toga je poručio kako je od sada u BiH na vlasti "tehnička koalicija", iz koje je on spreman istupiti ukoliko Stranka demokratske akcije (SDA) uspije pronaći kakvog drugog partnera.

Čović je u utorak kazao kako će se ipak morati razgovarati jer vlast nekako mora funkcionirati s obzirom da su izbori tek za godinu i pol, a prijevremenih neće biti pa je nužno naći model zajedničkog djelovanja. "Procjena je da je jedna od zemalja na Balkanu kojoj prijeti raspad i BiH", upozorio je Čović.

Kazao je kako stanje u BiH najbolje ilustrira činjenica da je sve u zastoju na državnoj razini jer Predsjedništvo, Vijeće ministara i parlament jedva mogu raditi.  Ocijenio je kako je to izravni rezultat Izetbegovićeva" kršenja ustava kroz zloporabu ovlasti" oko revizije presude, što je dramatično produbilo nepovjerenje unutar BiH.

Čović je pozvao da se kao prvi korak stvore uvjeti za nastavak rada Predsjedništva BiH, a onda pregovara o izmjenama izbornog zakona kako bi se stvorio ambijent u kojemu će se izbjeći da na izborima 2018. jedan narod drugome bira predstavnike u tijelima vlasti.

HDZ BiH iznio je svoj prijedlog izmjena izbornog zakona kroz uspostavu posebnih izbornih jedinica unutar Federacije BiH, iz kojih bi se birali hrvatski i bošnjački članovi državnog Predsjedništva, kao i novi model biranja Doma naroda parlamneta Federacije BiH po kojemu bi se osiguralo da većina Hrvata u njemu bude iz županija u kojoj je hrvatski narod većinski.

Taj prijedlog za sada nema potporu bošnjačke strane, jer u SDA drže kako bi izmjene trebale obuhvatiti i provedbu presude Europskog suda pravde u slučaju "Sejdić-Finci", kojom je utvrđeno da BiH u izbornom procesu diskriminira pripadnike nacionalnih manjina jer im ne dopušta kandidiranje za državni vrh i Dom  naroda parlamenta BiH.

Dodik se suglasio kako su postojale zloporabe pri podnošenju zahtjeva za reviziju presude čemu je sada, kako tvrdi, "došao kraj".

"Povjerenja nema, a neće ga ni biti", kazao je Dodik koji smatra kako je posljednji razvoj događaja samo potvrdio njegovo stajalište o BiH kao "fikciji" u kojoj su, kako tvrdi, tri naroda "natjerana" živjeti zajedno.

Drži kako je Izetbegović izgubio sav politički kapital, uključujući potporu međunarodne zajednice pa sada valja sve vratiti na "izvorni Dayton", odnosno ukinuti praktično sve odluke koje su nakon rata donosili visoki predstavnici međunarodne zajednice.

Dodik je ustvrdio kako unatoč napetostima nema opasnosti od oružanih sukoba i da ih neće biti "čak i ako BiH dođe u fazu raspada". Jedina vrsta nasilja koja prijeti BiH, tvrdi Dodik, jest ono koje bi mogle izazvati terorističke skupine no njih sigurnosne agencije, po njegovoj ocjeni, potpuno drže pod nadzorom.

"Međunacionalno nasilje nije moguće", tvrdi Dodik ali dodaje kako će problema u BiH biti sve više ne bude li racionalnog pristupa koji se, po njegovu sudu, svodi na potrebu dogovora legitimnih predstavnika tri naroda.

Kazao je da je spreman na takve razgovore uz uvjet da oni ne traju beskonačno a inzistira na ranije postavljenim ciljevima poput ukidanja Suda i Tužiteljstva BiH te eliminiranja stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH.

Čelnik RS kazao je kako je BiH moguća isključivo ako se poštuje suverenitet naroda, dodajući kako je već dugo veoma zadovoljan dobrom suradnjom s HDZ BiH i Čovićem.Tvrdi kako to nije ni na čiju štetu te je pozvao i Bošnjake na razgovor o otvorenim pitanjima u cilju stabiliziranja ukupnog stanja u BiH.

>> Dodik ponovno poručio da ne želi plin iz Hrvatske i da se nada ruskom

>> Dodik optužio Grabar-Kitarović da je netočno informirala ruskog ministra Lavrova

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

HV
hvh
18:18 14.03.2017.

s naslovom clanka se apsolutno slazem!20-ak godina je baceno u vjetar!Bih podijeliti po popisu 91.!

Avatar fuzzy
fuzzy
15:15 14.03.2017.

Dodik je u pravu.

DO
domljani
19:01 14.03.2017.

srbe potjerati preko drine pa će biti mirna bosna